Kraków w żałobie po śmierci Andrzeja Wajdy. Zawisły flagi z kirem
Flagi z kirem zawisły na budynkach urzędu miasta, Collegium Novum UJ, muzeach. W krakowskim magistracie wystawiona zostanie księga kondolencyjna. Kraków wspomina zmarłego w niedzielę wieczorem Andrzeja Wajdę.
Pierwszego wpisu do księgi kondolencyjnej wystawionej po śmierci Andrzeja Wajdy dokona o godz. 11.45 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Potem swoje wspomnienia będą mogli napisać krakowianie.
Księga będzie wystawiona w hallu na parterze magistratu (koło portierni) przy pl. Wszystkich Świętych do dnia pogrzebu (w godz. 9-19).
Andrzej Wajda. Jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina
Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, współtwórcą polskiej szkoły filmowej, laureatem m.in. Srebrnej Palmy w Cannes za film "Kanał" (1957), nagrody FIPRESCI w Wenecji za "Popiół i diament" (1959), Srebrnej Muszli w San Sebastian za "Wesele" (1973), FIPRESCI w Cannes za "Człowieka z marmuru" (1978) i Złotej Palmy w Cannes za "Człowieka z żelaza" (1981).
Jego cztery filmy były nominowane do Oscara: "Ziemia obiecana" (1976), "Panny z Wilka" (1980), "Człowiek z żelaza" (1982) i "Katyń" (2008).
W 2000 r. Wajda otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Kilka tygodni przed śmiercią jako polski kandydat do Oscara zgłoszony został jego ostatni film - "Powidoki".