W malowniczej pracowni przyborów podróżnych
Czterdziesta rocznica działalności artystycznej i pracy pedagogicznej to doskonała okazja do świętowania. Prof. Jacek Rykała - wybitny malarz i ceniony wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, swój jubileusz postanowił uczcić nową wystawą.
W Rondzie Sztuki oglądać można ekspozycję "Pracownia przyborów podróżnych".
- Na wystawie znalazły się moje ulubione obrazy, z którymi nigdy nie chciałem się rozstać, a także kilka nowych prac z cyklu "Podróżni", nawiązujących do jednego z moich pierwszych cyklów malarskich "Ławki" - opowiada prof. Jacek Rykała.
Realizm codzienności
Prezentowane obrazy wybrane zostały przez samego artystę. Nawiązują do dwóch motywów przewodnich jego twórczości. Pierwszy związany jest próbą ocalenia od zapomnienia starych domów i kamienic, tajemniczych podwórek, zaułków i bram, których artysta szuka na Górnym Śląsku i w Zagłębiu.
Drugi dotyczy wykreowania mitotwórczego charakteru tych przestrzeni. Ten swoisty realizm codzienności połączony z nostalgicznym poczuciem przemijania i metafizyczności artysta osiąga poprzez wkomponowywanie w poszczególne prace gotowych przedmiotów - starych fotografii, kawałków szyb, płytek, fragmentów zniszczonych mebli.
- Najczęściej odnajduję je w domach przeznaczonych do wyburzenia lub gdzieś porzucone. Przywołują miniony świat, który już nie istnieje. Jedyne co po nim pozostało, to właśnie te kawałki przedmiotów, stanowiące ślad dawnego życia - opowiada artysta.
Podróż przez życie
Tytuł ekspozycji także nawiązuje do praktyki Rykały - odnajdywania starych i martwych przedmiotów z przeszłości.
- Kilka miesięcy temu od zaprzyjaźnionego strażaka, który zna moją twórczość, dostałem przedwojenną, emaliowaną tabliczkę ze spalonego domu. Znajdował się na niej napis: "Pracownia przyborów podróżnych i wyrobów skórzanych". Uznałem, że jest to doskonałe nawiązanie do mojej twórczości i w pełni oddaje klimat moich obrazów - opowiada artysta. - Wystawa jest więc zapisem mojej podróży przez życie - dodaje.
Premiera albumu
W Rondzie Sztuki zobaczymy kilkanaście prac artysty w pełni obrazujących jego niepodrabialny styl. W trakcie wernisażu swoją premierę będzie miał również wyjątkowy album Jacka Rykały "Rzeczy nieważne - wydarzenia błahe".
Bibliofilskie wydanie zawiera teksty literackie artysty, wzbogacone autorskimi fotografiami.
Wystawy w Polsce i zagranicą
Warto wiedzieć, że profesor Jacek Rykała ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Grafiki w Katowicach w 1976 roku. Jego prace prezentowane były na ponad sześćdziesięciu wystawach indywidualnych nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Holandii, Austrii, Francji, Norwegii, USA. Brał też udział w ponad trzystu wystawach zbiorowych.
Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach w Polsce i za granicą. Jest pierwszym żyjącym artystą, który miał wystawę retrospektywną w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Nie tylko maluje, ale także pisze sztuki teatralne i je reżyseruje. Na swoim koncie ma m.in. "Chłodne poranki" prezentowane w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a także "Dom przeznaczony do wyburzenia" i "Mleczarnię". Obie sztuki wystawione zostały na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach.
Uczniowie mistrza
Indywidualnej wystawie sosnowieckiego artysty, towarzyszy także zbiorowa ekspozycja "Pracownia prof. Jacka Rykały 2016". W Galerii, mieszczącej się na pierwszym piętrze Ronda Sztuki, oglądać można prace studentów, którzy artystyczne szlify zdobywali pod okiem profesora. Zaprezentowanych zostanie trzynaście prac wybranych przez Rykałę. - Sytuacja była niełatwa, a ci młodzi artyści są bardzo zdolni. Kluczem, jaki zastosowałem przy wyborze prac stała się ich różnorodność - mówi profesor.
Obydwie ekspozycje, inaugurujące zarazem nowy rok akademicki na katowickiej ASP, oglądać można do 28 października. Wstęp wolny.
--
Na zdjęciu: "Chłodne poranki", Teatr Zagłębia, Sosnowiec