Artykuły

Warszawa. Performans w czterech odsłonach w MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans Wojciecha Kosmy w cyklu "Na końcu języka".

Performans tworzony wraz z uczestnikami warsztatów - Anną Bal, Martą Baron, Piotrem Ceranką, Dorotą Glac, Martą Jalowską, Jaśminą Kasenko, Moniką Krawiecką, Jeremim Pedowiczem, Martą Przybył, Patrykiem Różyckim, Karoliną Rychlik, Anetą Stańską i Marią Śmiszek - to wydarzenie w formacie talk-show nastawione na kreowanie emocjonalnej rzeczywistości - tej, której potrzebujemy albo tej, której pragniemy.

Narzędziem będzie tu spontaniczne poznawanie opinii zaproszonej publiczności, która na równi z grupą performerów (prowadzących) współtworzy ten performans. Podzielony na cztery części (epizody) będzie się on rozwijał w czasie, dotykając ważnych obecnie kwestii społecznych, takich jak tożsamość, seksualność, religia czy migracje. Celem jest poszukiwanie sposobów wyrażania głosów odmiennych i zmarginalizowanych, a metodą sięganie do gestów abstrakcyjnych i do wyobraźni jako źródła nowych form politycznej sprawczości. Działanie i zadawane pytania będą sprawdzać, jak okazujemy uczucia (albo jak one nami kierują), jak intymność i emocje funkcjonują w społecznej przestrzeni i jak nakładają się na/zamieniają się w polityczne i społeczne sądy lub opinie.

Performans, w czterech odsłonach, odbędzie się w dniach 12-15 października 2016 w Studio Niepodległości 159, w Al. Niepodległości 159 w Warszawie.

Środa 12 października godz. 19.00

Epizod 1: Gdzie zaczynają się inni?

Czwartek 13 października godz. 19.00

Epizod 2: Czego boją się Polacy?

Piątek 14 października godz. 19.00

Epizod 3: Po co nam ludzie?

Sobota 15 października godz. 19.00

Epizod 4: Co ci się należy?

Wojciech Kosma (ur. 1981) mieszka i pracuje w Berlinie. Od 2011 tworzy intymne performansy oparte na bliskiej współpracy z aktorami, filozofami, choreografami, akademikami i aktywistami. W tych na pierwszy rzut oka nie różniących się niczym od intymnej relacji dwójki ludzi performansach artysta rozwija swoistą wiwisekcję relacji międzyludzkich, która manifestuje się zarówno w sferze społecznej, jak i artystycznej. Prace Wojciecha Kosmy pokazywane były między innymi w Interstate Projects w Nowym Jorku, Chisenhale Gallery w Londynie, Schinkel Pavillon w Berlinie, Galerie Kamm w Berlinie, Human Resources w Los Angeles, Transmission w Glasgow, Outpost w Norwich, LEAP w Berlinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi. W 2015 Kosma był stypendystą sztuk wizualnych Berlińskiego Senatu i rezydentem Triangle w Nowym Jorku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji