Artykuły

Warszawa. Książka o największych polskich solistach

Z pięcioma najwybitniejszymi polskimi solistami operowymi w książce "Wielkie role gwiazd opery" rozmawia Agnieszka Okońska. Premiera 6 października.

Mariusz Kwiecień nazywany jest za granicą "polskim księciem". Jako student marzył, żeby wystąpić choć raz w życiu na jednej z wielkich scen: Metropolitan Opera, La Scali lub Covent Garden. Zaśpiewał we wszystkich trzech. W La Scali i Covent Garden bywa dziś bardzo często, a z Metropolitan Opera w Nowym Jorku współpracuje już czternasty sezon. Małgorzata Walewska w 1999 roku znalazła się na liście dziesięciu najsłynniejszych Polaków magazynu "The Times" jako "jedna z gwiazd, które oświetlają Polsce drogę w nowe tysiąclecie". Występowała u boku Luciano Pavarottiego i Plácido Domingo. Biegle mówi w pięciu językach, śpiewa w dwunastu. Ewa Podleś z zawodowego punktu widzenia osiągnęła już wszystko. Przez czołowych krytyków muzycznych - m.in. z "New York Timesa" i "Washington Post" - została uznana za najbardziej autentyczny głos kontraltowy całej generacji. Światowa kariera Piotra Beczały rozpoczęła się w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności w chwili, kiedy w 2006 roku na scenie Lincoln Center musiał zastąpić przeziębionego tenora. Po tym występie krytycy obwieścili pojawienie się nowej gwiazdy. Dziś jest jednym z najlepiej opłacanych polskich artystów za granicą. Aleksandrę Kurzak krytycy na całym świecie porównują do Marii Callas. Jako pierwsza polska artystka podpisała prestiżowy kontrakt z legendarną wytwórnią fonograficzną Decca Classics, która wypuściła na rynek m.in. przeboje Louisa Armstronga czy Binga Crosby'ego.

Kwiecień, Walewska, Podleś, Beczała i Kurzak. To nazwiska pięciu najwybitniejszych polskich solistów operowych. Za ich karierą stoją lata pracy, tysiące godzin prób, setki odtworzeń tych samych ról i w końcu - uznanie widzów, krytyków i najważniejsze w branży nagrody wręczane za "rolę życia". "Wielkie role gwiazd opery" mają za zadanie przybliżyć tajniki kunsztu i osobowości wybitnych polskich solistów. Sposób, w jaki artyści mówią o swoich kreacjach - o pracy nad nimi, związanych z nimi przemyśleniach i doświadczeniach - jest kluczem do ich osobowości artystycznej i, siłą rzeczy, czysto ludzkiej. To fascynująca lektura.

Agnieszka Okońska - dziennikarka, związana z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Na co dzień pracuje w Londynie, gdzie publikuje teksty na temat teatru operowego.

***

"Wielkie role gwiazd opery"

Agnieszka Okońska

Wydawnictwo BOSZ

Data premiery: 6 października

Liczba stron: 168

Liczba zdjęć: 11

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji