Artykuły

Antonina Kawecka: Przez 30 sezonów śpiewała pod Pegazem

Dzisiaj mija 20 lat od śmierci Antoniny Kaweckiej, wybitnej śpiewaczki przez 30 lat związanej z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Urodziła się w Warszawie 16 stycznia 1923 roku, ale przez ogromną część życia mieszkała w Poznaniu.

Ci, którzy ją znali, zapamiętali Antoninę Kawecką jako osobowość o ogromnej sile i charyzmie, potrafiącą oddziaływać na środowisko artystyczne. Była absolwentką podziemnego warszawskiego Tajnego Konserwatorium, gdzie kształciła się u profesorów Stanisława Kazuro, Margerity Trombini-Kazuro i Piotra Rytla. Gdy w 1945 roku zaangażowano ją do Opery Śląskiej, kontynuowała naukę u Adama Didura i Stefana Beliny-Skupiewskiego.

Zadebiutowała w 1945 roku w Operze Śląskiej partią Santuzzy w "Rycerskości wieśniaczej". Potem, jeszcze na Śląsku oklaskiwano ją m.in. w partiach Zofii w "Halce" i Jadwigi w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki.

Dwa lata później związała się z Poznaniem. Tutaj na scenie Teatru Wielkiego zadebiutowała partią Amneris w "Aidzie" Verdiego. Potem stworzyła wiele niezapomnianych kreacji, m.in. w "Halce" Moniuszki, "Trubadurze" i "Otellu" Verdiego, "Tristanie i Izoldzie" Ryszarda Wagnera, "Otellu" i "Tosce" Giacoma Pucciniego, "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego i wielu innych operach. W sumie w swym repertuarze miała ponad 40 partii operowych.

Od 1971 roku wykładała na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Do jej uczniów należą m.in. śpiewaczki Barbara Mądra, Elżbieta Ardam czy Agnieszka Mikołajczyk. Jej uczniem był również niezapomniany Wojtek Drabowicz.

Antonina Kawecka wspierała poznańską Pro Sinfonikę, będąc jej honorowym członkiem. Alojzy Andrzej Łuczak w książce "Ze skarbnicy Pro Sinfoniki" nazwał Ją "największą polską heroiną, osobowością myślącą, nie uznającą łatwych uogólnień, ale i nie poddającą się przeciwieństwom losu".

Znakomita śpiewaczka dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia, a także nagrała kilka płyt. Występowała na wielu scenach operowych i estradach świata. Oklaskiwano ją m.in. w Chinach, dawanym ZSRR, w dawnej Czechosłowacji i w Jugosławii, ale także w USA, gdzie w Chicago zaśpiewała na polonijnej scenie w "Madame Butterfiy" Pucciniego, a w City Center Opera w Nowym Jorku "Aide" Verdiego oraz dokonała nagrań pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

Z okazji rocznicy, w sobotę o godzinie 19, w Auli Nova odbędzie się koncert "Antonina Kawecka in memoriam". Wezmą w nim udział pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej. Usłyszeć będzie można m.in. ostatnią dyplomantkę Antoniny Kaweckiej - Agę Mikołajczyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji