Artykuły

Warszawa. Premiery w ramach projektu Mikro Teatr 3

Cztery wieczory, 12 spektakli, uznani twórcy polskiego teatru, a wśród nich m.in. Grzegorz Jarzyna, Paweł Łysak, Michał Borczuch, Wojtek Ziemilski, Weronika Szczawińska. W październiku do Komuna// Warszawa powraca popularny projekt "Mikro Teatr".

Tym razem 16-minutowe premierowe spektakle zaprezentują Iga Gańczarczyk, Romuald Krężel oraz Marcin Liber.

- "Mikro Teatr" to ćwiczenia z samoograniczenia - zapowiada kurator przedsięwzięcia Tomasz Plata. Na zaproszenie Komuny// Warszawa kilkunastu uznanych twórców polskiego teatru przygotuje przedstawienia, które podporządkują się paru precyzyjnie określonym warunkom. Spektakl "Mikro Teatru" nie może trwać dłużej niż 16 minut, zespół realizatorów może składać się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, kilka reflektorów, jeden rzutnik wideo, jedna, niewielka walizka rekwizytów. Nie ma ograniczeń dotyczących tematyki. Jeden wieczór "Mikro Teatru" to trzy różne spektakle. Na cykl w 2016 roku składa się w sumie: 12 mikro przedstawień. Pierwsze pokazy miały miejsce w kwietniu i spotkały się z bardzo gorącą reakcją publiczności i dobrym przyjęciem przez krytyków.

"Mikro Teatr" to zarazem próba refleksji nad sposobami produkcji teatru. Czy teatr zawsze musi być wielką produkcyjną machiną? Jak dalece można ograniczyć produkcyjne zaplecze teatru, a zarazem zachować jego jakość? Czy teatr skromniejszy nie byłby zarazem teatrem bardziej demokratycznym, bardziej dostępnym?

- Przygotowanie tego typu przedstawienia jest wyzwaniem większym niż wskazuje na to nazwa projektu. Jest za długo, żeby wystarczył jeden pomysł, za krótko na klasyczną narrację. Trzeba wymyślić nową formułę - komentuje Grzegorz Laszuk z Komuny// Warszawa.

"Mikro Teatr" to również przypomnienie o wciąż nie dość dobrze dostrzeżonej i zrozumianej w Polsce tradycji działań performatywnych, w ramach których konwencja teatralna została wzbogacona o wpływy z kręgu sztuk wizualnych, szczególnie sztuki konceptualnej. Gdyby szukać prekursorów "Mikro Teatru", trzeba by wskazać Tima Etchellsa, Tino Sehgala, Jerome'a Bela.

8, 9 października, godz. 19.00

ul. Lubelska 30/32

sala Komuny// Warszawa

Bilety: 15/25 ZŁ

sprzedaż on-line: http://ewejsciowki.pl

sprzedaż biletów na miejscu możliwa jest bezpośrednio przed spektaklem, ilość miejsc jest ograniczona // kontakt: rezerwacja@komuna.warszawa.pl // 791 770 021

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

partnerzy projektu: Goethe-Institut, Institut für Angewandte Theaterwissenschaft.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji