Artykuły

„Źródła pamieci". Będzie hit

— Aneta Adamska jest skarbem, o który trzeba dbać — powiedziała o twórczyni Teatru Przedmieście wybitna aktorka Irena Jun, po występie z okazji jubileuszu 15-lecia tej niezależnej rzeszowskiej sceny. Jun ma wrócić do Rzeszowa wiosną, by… zagrać w spektaklu Przedmieścia.

Aneta Adamska zakończyła świętowanie jubileuszu (czytaj na s. 5) i przygotowuje się do świętowania kolejnej 6. edycji festiwalu „Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor". Adamska ten festiwal wymyśliła i jest odpowiedzialna za program, a organizacją zajmuje się miejski Teatr Maska. Wiosną tego roku Adamska niespodziewanie dowiedziała się, że szefowie Teatru Maska, postanowili zmienić formułę festiwalu bez konsultacji z autorką pomysłu oraz pięciu edycji imprezy i chcą zapraszać do organizacji kolejnych edycji różnych reżyserów. „Miasto nie potrafi zadbać o swoich ludzi kultury. Doceniani są ci, którzy stąd wyjechali, albo ci, którzy przyjeżdżają z zewnątrz. To prowincjonalne myślenie, od którego Rzeszów powinien się uwolnić" — komentowaliśmy te plany na łamach „Wyborczej". Dyrekcja Teatru Maska wydała oświadczenie, że się z artykułem nie zgadza i przedstawi informacje na temat własnego wkładu w realizację Festiwalu „Źródła pamięci", ale do tej pory nie przedstawiła, za to po naszej interwencji do sprawy włączył się Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa. Dyskusje o kształcie festiwalu i roli Adamskiej w jego dalszym funkcjonowaniu zakończyły się obietnicą podpisania z nią umowy, zgodnie z którą jest dyrektorem artystycznym tej imprezy. — Umowa została przygotowana — informuje Aneta Radaczyńska, dyrektorka tego miejskiego wydziału.

Festiwal jest już szczegółowo zaplanowany, na początku października ma się rozpocząć promocja wydarzeń, które odbędą się w dniach 3-6 listopada. My znamy już program. Centralnym punktem programu będzie wydarzenie światowej miary: najnowszy spektakl ośrodka Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Pontedery. Artystyczny spadkobierca Jerzego Grotowskiego wraz z zespołem przywiezie spektakl The Underground: A Response to Dostoevsky, który w sierpniu tego roku był pokazywany po raz pierwszy na festiwalu w Edynburgu, jednym z największych festiwali kulturalnych na świecie, a we wrześniu będzie prezentowany po raz drugi — w Rzeszowie! Spektakl odbędzie się w klubie muzycznym Life House. Po nim odbędzie się również spotkanie z Thomasem Richardsem.

Kolejny punkt programu to Lustro, autorski spektakl wybitnego polskiego twórcy Leszka Mądzika (scenariusz, reżyseria, scenografia) w wykonaniu Artystów Sceny Plastycznej KUL. Inspiracją do powstania dzieła była twórczość Brunona Schulza.

— Schulzowskie akcenty, zwłaszcza w scenografii, będą również w spektaklu Teatru Przedmieście, którego prapremiera odbędzie się na festiwalu „Źródła pamięci". Spektakl oparty jest na najnowszej powieści Wiesława Myśliwskiego Ostatnie rozdanie. To jakby połączyć Myśliwskiego z Schulzem — opowiada Aneta Adamska. Zaprosiła także Teatr Witkacego z Zakopanego, który pokaże aż dwa spektakle: w Teatrze Maska zobaczymy głośnego i nagradzanego Barabasza, a na scenie Teatru Przedmieście — Demonizm zakopiański. Teatr Maska zaprezentuje na festiwalu także swój spektakl — Siostra siostrze z 2014 r., inspirowany opowiadaniem ukraińskiej pisarki i poetki Oksany Zabużko.

W Nienadówce odbędzie się uroczyste otwarcie klasy Jerzego Grotowskiego, miejsca pamięci poświęconego wybitnemu twórcy teatru, z udziałem jego ucznia i kontynuatora Thomasa Richardsa.

Teatr Przedmieście chwali się też planami: właśnie nadeszły zaproszenia na festiwale - do Paryża, gdzie w lutym rzeszowski teatr pokaże Obietnicę, i na Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko w Gdańsku w październiku, gdzie zawiozą Podróż. Wiosną Teatr Przedmieście zaprosi widzów na premierę z udziałem samej Ireny Jun, aktorki, uznanej za jedną z najlepszych odtwórczyń ról beckettowskich na świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji