Artykuły

Moskwa. Otwarcie wystawy TR LASZUK w galerii Teatru Narodów

27 września o godz. 19.00 w przestrzeni galerii "Nowa Przestrzeń" Teatru Narodów w Moskwie odbędzie się otwarcie wystawy "TR Laszuk. Plakaty Grzegorza Laszuka dla TR Warszawa" oraz pokaz zapisu wideo spektaklu "Kosmos" Jerzego Jarockiego z Teatr Narodowego w Warszawie.

Wystawa jest częścią programu towarzyszącego premierze spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny pt. "Iwona, księżniczka Burgunda". Przedstawienie powstaje w koprodukcji Teatru Narodów i TR Warszawa przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Moskwie. Premiera odbędzie się 10 i 11 października w Teatrze Narodów w Moskwie.

Wystawa "TR Laszuk. Plakaty Grzegorza Laszuka dla TR Warszawa" prezentuje prace graficzne Grzegorza Laszuka, projektanta współtworzącego nowatorski język artystyczny TR Warszawa, jednego z najciekawszych polskich teatrów, kierowanego przez reżysera Grzegorza Jarzynę. Wystawa prezentuje plakaty powstałe między 2007 a 2016 rokiem do spektakli teatralnych zrealizowanych przez TR Warszawa. Grzegorz Laszuk rozpoczął współpracę z TR Warszawa (dawnym Teatrem Rozmaitości) w 1999 roku, realizując plakat do spektaklu "Hamlet" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Od tamtego czasu Laszuk zaprojektował kilkadziesiąt plakatów, programów teatralnych, druków ulotnych do spektakli wybitnych polskich i zagranicznych reżyserów współpracujących stale z teatrem: obok Grzegorza Jarzyny m.in. Krystiana Lupy, Kornéla Mundruczó, René Pollescha, Yany Ross, Michała Borczucha, Krzysztofa Garbaczewskiego i innych. Wszystkich łączy nowatorskie podejście do sztuki teatru i odwaga w podejmowaniu artystycznego ryzyka i takie też podejście charakteryzuje Grzegorza Laszuka. Identyfikacja wizualna TR Warszawa otworzyła zupełnie nowy rozdział w polskiej grafice użytkowej. Laszuk świadomie zerwał z tradycyjnym malarskim stylem polskiej szkoły plakatu. Od początku współpracy z TR Warszawa projektant proponuje zaskakujące układy i kolaże zdjęć, stosowanie nowoczesnej typografii, wyrazistą kolorystykę, ekspresyjne kompozycje, uproszczone wektorowe rysunki i symbole. Charakterystyczny styl Grzegorza Laszuka stał się istotnym i nierozerwalnym elementem działalności jednego z najciekawszych polskich zespołów teatralnych, a także wyznacznikami współczesnego polskiego projektowania graficznego.

Na wystawie pokazywany jest także plakat do najnowszego przedstawienia w reżyserii Grzegorza Jarzyny - "Iwona, księżniczka Burgunda" (premiera 10 i 11 października) koprodukowanego przez Teatr Narodów i TR Warszawa przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Moskwie. Ekspozycję uzupełniają programy teatralne, druki ulotne oraz dokumentacja fotograficzna.

Kuratorem wystawy jest Rene Wawrzkiewicz, partnerami projektu są: TR Warszawa, Instytut Polski w Moskwie, School of Form, Golden Bee Global Biennale of Graphic Design, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

W ramach wydarzeń towarzyszących premierze Grzegorza Jarzyny w najbliższych dniach zaplanowane zostały również akcje performatywne, spotkanie, wykład oraz pokazy wideo zapisów spektakli Grzegorza Jarzyny i Jerzego Jarockiego.

28 września (środa) odbędzie się akcja performatywna grupy teatralnej Jurija Murawickiego na podstawie "Ślubu" Witolda Gombrowicza oraz okrągły stół "Gramy w Gombrowicza", czyli otwarta dyskusja z udziałem prof. Jerzego Jarzębskiego, Grzegorza Jarzyny i Jurija Czajnikowa (tłumacza dramatów Gombrowicza). 29 września (czwartek) odbędzie się wykład prof. Jerzego Jarzębskiego pt. "Gombrowicz teatralny". W następnych dniach pokazane zostaną zapisy wideo spektakli Grzegorza Jarzyny - "Bzik Tropikalny" (2 października) oraz "Męczennicy" (4 października). W piątek, 7 października odbędzie się wykład-performens Grzegorza Laszuka pt. "Jak zabiłem polski plakat".

***

Program towarzyszący

Nowa Przestrzeń, Teatr Narodów, Moskwa:

27.09

otwarcie wystawy plakatów Grzegorza Laszuka dla TR Warszawa

pokaz zapisu wideo spektaklu "Kosmos" Jerzego Jarockiego z Teatr Narodowego w Warszawie

28.09

akcja performatywna grupy teatralnej Jurija Murawickiego na podstawie "Ślubu" Witolda Gombrowicza

okrągły stół "Gramy w Gombrowicza" z udziałem prof. Jerzego Jarzębskiego, Grzegorza Jarzyny i Jurija Czajnikowa (tłumacz dramatów Gombrowicza)

29.09

wykład prof. Jerzego Jarzębskiego: "Gombrowicz teatralny"

2.10

pokaz zapisu wideo spektaklu "Bzik Tropikalny" w reż. Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa

4.10

pokaz zapisu wideo spektaklu "Męczennicy" w reż. Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa

7.10

"Jak zabiłem polski plakat" - performans Grzegorza Laszuka

10, 11.10

premiera spektaklu "Iwona, Księżniczka Burgunda" w reż. Grzegorza Jarzyny, Teatr Narodów, Moskwa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji