Artykuły

Skoczek Toczek w Baju Pomorskim

Przyjemne i bezpretensjonalne przedstawienie dał Baj Pomorski wystawiając dla najmłodszych widzów sztukę czeskiego autora J. Malika pt "Skoczek Toczek".

Historia ożywionej piłeczki, która ma dziadkowi i babci wypełnić puste godziny dnia i przynieść trochę radości, trafia do przekonania dziecięcej widowni, która gorąco oklaskuje głównego boha­tera i z wielką pasją bierze udział w wyzwoleniu Skoczka Toczka ze szponów straszliwego "zdziczałego" Latawca. Do dzieci trafia również zawarta w sztuce treść dydaktyczna o czym świadczą głosy karcące nieposłuszeństwo Toczka lub ostrzegające go przed wyruszeniem w niebezpieczną podróż powietrzną z lataw­cem. Naiwna dla dorosłych historia babci i dziadka, którzy pustkę w życiu wypełniają graniem na katarynce i na bębnie, zdaje się szczęśliwie omijać uwagę dzie­cięcego widza, dopatrującego się w tym jedynie momentu rozrywkowego. A jednak autor mógłby jakoś inaczej ująć tę sprawę, nie okrywając dwojga starusz­ków śmiesznością.

"Skoczka Toczka" reżyserowała Bar­bara Rychłowska-Kulikowska, utrzymując się w stylu prostym i czytelnym, co jest rzeczą bardzo ważną jeżeli chodzi o młodocianego widza. Umowność ruchu (dziadkowie idą w miejscu, podczas gry przesuwają się poszczególne elementy lasu) jest zrozumiała, sytuacje logiczne.

Lalki (Eligiusz Baranowski) jak zwykli w Baju Pomorskim, przyjemne jeśli chodzi o postacie ludzkie i zwierzęce; oryginalne i efektowne zaś postacie Skoczka-Toczka (uroczo zamykające się ślepki) i Latawca, który czyni wrażenie niesamowite dzięki zapalającym się i ga­snącym oczom. Wśród wykonawców do­skonała jest babcia (Teresa Zielińska) Skoczek Toczek (Zofia Ziembińska) i dziadek (Andrzej Buszewicz). Słowo wią­żące ładnie prowadzi Marzena Tomaszew­ska, która jednak powinna więcej zwra­cać uwagi na niedopisującą miejscami dykcję.

Muzyka (Roman Iżykowski) prościutka i wpadająca w ucho - młodzi widzowie przy końcu przedstawienia pomagają śpiewać babci i dziadkowi ich iście "dziadowską" melodię, bardzo dobrze zresztą odpowiadającą sytuacji.

Montaż techniczny sztuki umożliwia objazd i zapewne "Skoczek Toczek" będzie się cieszył poza Toruniem, w in­nych miastach i wsiach zasłużonym po­wodzeniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji