Legnica. Teatr Modrzejewskiej w podróży
Zespół aktorów i twórców legnickiego teatru kontynuuje podróż po Macedonii z premierową i międzynarodową koprodukcją, jaką jest "Przerwana odyseja" Roberta Urbańskiego w reż. Jacka Głomba. Wkrótce artystów Teatru Modrzejewskiej czekają kolejne podróże. Po Polsce, ale nie tylko.
Po premierze zrealizowanej w koprodukcji z Macedońskim Teatrem Narodowym "Przerwanej odysei" (na zdjęciu) w Skopje (17 września) i dwóch kolejnych wystawieniach tego spektaklu w stolicy Macedonii międzynarodowy zespół artystów ruszył w objazd po siedmiu kolejnych miastach Macedonii. Za nimi są już: Kumanowo, Wełes i Sztip. W piątkowy (23 września) wieczór spektakl prezentowany będzie w Strumicy, a w kolejnych dniach także w Ochrydzie (26), Bitoli (27 i 28) oraz w Prilepie (29), gdzie zakończy się macedońska część tego projektu.
Nie oznacza to jednak, że legniccy artyści będą mogli rozpakować walizki. W najbliższych tygodniach czekają ich kolejne podróże. Na początek i już 9 października "III Furie" Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera zaprezentowane zostaną we Wrocławiu na Festiwalu "Kartoteka Rozrzucona", który odbywa się w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.
Kilka dni później legniczanie rozpoczną podróż w ogólnopolskim przedsięwzięciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, jakim jest ósma edycja projektu Teatr Polska, w którym legnicki teatr weźmie udział już po raz piąty. W tegorocznej edycji legniczanie ruszą w objazd z autorsko wyreżyserowanym spektaklem duetu PiK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak) "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł". Podróż rozpocznie się 12 października od Jarocina (precyzyjniej od występu w pobliskim Mieszkowie), po czym spektakl będzie wystawiony także w Gostyniu (13), Krotoszynie (14), a potem i już w listopadzie także w Bolesławcu (3), Żarach (5) i Brzegu Dolnym (6). To samo przedstawienie, ale już poza trasą Teatr Polska, 17 października zaprezentowane zostanie także we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiej Platformy Kultury.
Kolejną z październikowych podróży artystycznych legnickiego teatru będzie udział w XVI Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, na którym wystawione zostaną "Hymn narodowy" Przemysława Wojcieszka (20) oraz "Krzywicka/Krew" Julii Holewińskiej w reżyserii Aliny Moś-Kerger (21). Kilka dni później legniczanie wyruszą do Mołdawii, by w Kiszyniowie 27 października wystawić sztukę "Madonna, Księżyc i pies" zrealizowaną wg powieści Rolfa Bauerdicka w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Lecha Raczaka. 8 listopada spektakl "Krzywicka/Krew" wystawiony zostanie na XVIII Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach (Młode Interpretacje).
Plan artystycznych wojaży jest zatem napięty, jak cięciwa łuku. Tym bardziej, że legnickich artystów czeka jeszcze polska premiera "Przerwanej odysei" (18 listopada na macierzystej Scenie Gadzickiego) i podróże z tym przedstawieniem. Pamiętać przy tym trzeba, że także wakacje upłynęły twórcom Modrzejewskiej na pracy poza legnicką siedzibą. Duet PiK zrealizował w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze trzecią część swojej autorskiej "trylogii wiejskiej", jaką jest sztuka "Czasami księżyc świeci od spodu" (premiera 2 września), zaś Jacek Głomb wraz z krajową grupą realizacyjną (Małgorzata Bulanda, Bartosz Straburzyński, Witold Jurewicz) przygotował i wystawił w gruzińskim Batumi "Wiele demonów" Jerzego Pilcha wg scenariusza Katarzyny Knychalskiej (premiera 2 września).