Artykuły

Gdańsk. Przegląd teatru dla młodzieży "Co nowego?"

Czym się różni teatr dla młodzieży w Polsce i za granicą? Jak najlepiej tworzyć dla nastolatków? Od 12 do 20 października będzie się można przekonać w Teatrze Miniatura.

Spektakle tworzone specjalnie dla nastolatków to rzadkość w polskim teatrze. Młodzież jest więc skazana na teatr tworzony dla młodszej widowni lub na ten dla dorosłych, często w żaden sposób nieporuszający jej doświadczeń. W rezultacie większość traci zainteresowanie teatrem, zwłaszcza w obliczu ogromnej konkurencji innego typu aktywności, nie tylko kulturalnych. Jednak za granicą - w Niemczech, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii - teatr dedykowany nastolatkom bardzo dobrze się rozwija, powstają nawet samodzielne instytucje, których głównym celem jest tego typu twórczość. Drugą edycję przeglądu "Co nowego?", który pierwszy raz odbył się w 2014 roku, skupiając się na tematach teatru dokumentalnego i lokalnego dla dzieci oraz teatru dla młodzieży, Teatr Miniatura zdecydował się poświęcić w całości teatrowi dla nastolatków.

Podczas przeglądu zostaną pokazane spektakle tworzone dla młodzieży, z młodzieżą i przez młodzież, która zostanie też zaproszona do ich oceniania.

Niemcy reprezentować będzie spektakl "Metr dziewięćdziesiąt albo oczy Stelli Maraun" w reżyserii Christophera Haningera. To słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu, pierwszej fascynacji, pierwszej miłości i pierwszym porzuceniu. Spektakl jest adaptacją głośnej, nagradzanej powieści dla młodzieży "Śnieżny olbrzym" Susan Kreller.

Ze Szwajcarii przyjedzie gość specjalny, od lat tworzący dla nastolatków - junges theater basel z przedstawieniem "Flex" [na zdjęciu] w reż. Suny Gurler. Powstało ono w oparciu o wywiady, które przeprowadziły aktorki w wieku 17-23 lat ze sobą nawzajem i swoimi rówieśnikami na temat samodzielności i dopasowywania się do oczekiwań otoczenia. Z Torunia przyjedzie monodram teatru Bezimienni, który jest udanym debiutem teatralnym siedemnastoletniej Weroniki Walasiewicz. To szczera i pełna czarnego humoru opowieść o wygranej walce z anoreksją opisana przez inną nastolatkę, Judith Fathallah, w książce "Chuda".

Miniatura zaprezentuje nagrodzonego w konkursie Klasyka Żywa "Remusa" w reż. Remigiusza Brzyka, nowoczesną i nieoczywistą opowieść o tożsamości narodowej na podstawie kaszubskiej epopei "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego oraz "Krzyżaków" w reż. Jakuba Roszkowskiego - ukazaną z perspektywy nastoletnich bohaterów wciągającą opowieść o średniowiecznej Polsce, pierwszą lalkową adaptację słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Będzie też można zobaczyć czytanie performatywne scenariusza spektaklu "Taśmy" w reżyserii Wojtka Zrałka-Kossakowskiego, którego tematem jest pamięć rodzinna, a w tle historia Gdańska i Pomorza. Scenariusz powstawał we współpracy z grupą młodzieży, której zebrane historie rodzinne zostaną wykorzystane w przedstawieniu. Premiera jest zaplanowana na 6 listopada.

Podobnie jak w poprzedniej edycji ważnym elementem "Co nowego?" będą panele z udziałem artystów i specjalistów z Polski i zagranicy, mające na celu wypracowanie konkretnych wniosków, rozwiązań i wskazówek, które będą mogły stanowić inspirację dla twórców teatru.

Odbędą się spotkania: "Teatr dla młodzieży/Teatr z młodzieżą" oraz "Teatr dla młodzieży w Polsce - marzenia i rzeczywistość", w których udział wezmą m.in. Uwe Heinrich, dyrektor i dramaturg junges theater basel, reżyser Christopher Haninger, Wojtek Zrałek-Kossakowski, dramaturg, Katarzyna Krajewska, sekretarz literacki Wrocławskiego Teatru Lalek. Odbędzie się również rozmowa w gronie specjalistów marketingu z teatrów z całej Polski pod tytułem "Teatr dla młodzieży - w poszukiwaniu widza". Panele będą transmitowane na żywo w internecie na stronie www.teatrminiatura.pl. Bilety na spektakle przeglądu w cenach: 24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 17 zł grupowy są do nabycia na bilety24.pl oraz w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Na panele, spektakl "Chuda" i czytanie "Taśmy" wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona). Rezerwacja biletów na spektakle pod numerem tel. 601 628 377 lub na adres mailowy: bilety@teatrminiatura.pl.

Osoby w wieku od 13 do 18 lat mogą się zgłaszać do grupy do zadań specjalnych, która będzie oceniać spektakle przeglądu, decydując, na ile rzeczywiście trafiają do publiczności, dla której zostały zrealizowane. Wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres miniatura@teatrminiatura.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji