Artykuły

Arirang - ludowa baśń koreańska

"Arirang" to udramatyzowana ludowa baśń koreańska. Dramatyzacji jej dokonała Natalia Bojarska, na podstawie opowiadań osiadłego w Polsce Koreańczyka dr Tonchu-Ru. ,,Arirang" jest fantastyczną opowie­ścią o pochodzeniu soli w wodzie morskiej. Rzecz dzieje się w czasie, na sposób baśniowy nieokreślony, we wsi rybackiej. Rybacy i chłopi z jednej, chciwiec i handlarze z drugiej strony, stanowią dwa światy między którymi dochodzi do starć.

Bohater sztuki Bok-Tong skupia w sobie cnoty wymagane w pięknej krai­nie Drzosen. Jest łagodny i ufny, pra­cowity i pogodny. Autorka starała się podkreślić głęboki instynkt społeczny bohatera pozwalający mu bez wahania kroczyć drogą służby lu­dziom; jest to cecha charakterystyczna dla Koreańczyków.

Li-San-Ok, antagonista Bok-Tonga jest żywym obrazem złego człowieka - zawistny, leniwy, podstępny, my­ślący tylko o sobie. Inni bohaterowie baśni podkreślają w sposób zasad­niczy przeróżne typy ludzkie, poka­zują specyficzne cechy mentalności koreańskiej. Np. Kim-En-Niur swą osobą reprezentuje bardzo poważaną na Korei starość, której zwykło to­warzyszyć doświadczenie życiowe, a więc umiejętność dobrej rady itd.

"Arirang" ujrzymy to dniach od 19 do 24 marca br. Sztukę wystawi Państwowy Teatr Lalek w Gdańsku na gościnnych występach w Byd­goszczy, w sali Państwowej Szkoły dla Instruktorów Teatru Ochotnicze­go przy ul. Grodzkiej 14. Ten sam zespól wystawi również "Koziołeczka" J. Porazińskiej z mu­zyką Jerzego Dobrzańskiego. Insce­nizacja i reżyseria Natalii Gołębskiej, scenografia - Ali Bunsch.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji