Artykuły

Olsztyn. Startuje Studencka Trzydniówka Teatralna

To impreza dla byłych, obecnych i przyszłych studentów - mówi Zbigniew Głowacki, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. Dzisiaj spektakl "Żywoty świętych" otworzy Studencką Trzydniówkę Teatralną.

Historia o leśnych potworach i naszych lękach, pełne humoru życiorysy świętych w wersji ludowej, adaptacja książki Rolanda Topora. Przez trzy dni o godz. 18 duża scena OTL będzie należeć do olsztyńskich i białostockich aktorów. Po spektaklach - czas na dyskusje. Gośćmi będą ludzie teatru, dziennikarze, pedagodzy.

- To impreza dla wszystkich, którzy chcieliby nie tylko obejrzeć ciekawe spektakle. Teatr to również miejsce do rozmów, dyskusji, wyrażania opinii, wątpliwości i pytań - mówi Zbigniew Głowacki, dyrektor OTL.

Polska tradycja

Dzisiejsze "Żywoty świętych" - spektakl pełen humoru i folkloru - może być niespodzianką dla tych, którzy omijają teatr z daleka. Ich reżyser, prof. Bohdan Głuszczak, sięgnął do opowieści Jędrzeja Wowry, ludowego gawędziarza, który świętych traktował swojsko. Niezwykłe maski i dekoracje, historie pełne humoru, ludowe pieśni to uczta dla oka i ucha.

- Zawsze miałem ciągoty do naiwnej sztuki ludowej, literatury dawnej - sag, legend - mówi reżyser. - Sięgnęliśmy więc do polskiej bogatej tradycji z okolic Beskidów. Niby żartobliwe opowieści o życiu świętych, a wszystko tu jest bardzo serio, z dużym szacunkiem dla sacrum.

Po spektaklu prof. Bohdan Głuszczak i Henryk Jurkowski wezmą udział w dyskursie teatralnym "Maska-forma-folklor-kreacja".

Kopalnia tematów

We wtorek scena zamieni się w Mały Las. Życie jego mieszkańców to istna sielanka. Jednak pewnego dnia do ich serc zakrada się lęk, a las otaczają potwory. Czy istnieją naprawdę? A może to strach pozwala im rosnąć w siłę? Dowiemy się tego podczas spektaklu "Cykor" [na zdjęciu] w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.- Ten spektakl niesie w sobie duży ładunek problematyki współczesnej, refleksji - mówi reżyser. - To kopalnia tematów do rozmowy.

Po spektaklu na temat "Dziecko-kultura-baśń-polityka" z reżyserem będzie dyskutować dr Teresa Smerek-Brzeska z UWM. Po nim zaplanowano rozmowę na temat recenzji teatralnej z red. Tadeuszem Szyłłejko.

Akcja dzrt

W środę zobaczymy "Trzeba coś z tym zrobić" na podstawie utworu Rolanda Topora. Dramat wewnętrzny samotnej kobiety, która cierpiąc na brak miłości, tworzy w sobie nierealne światy. Powoli zajmują miejsce rzeczywistości i stają się dla niej prawdziwym życiem. Spektakl rozgrywa się wśród żywych aktorów i płaskich, papierowych lalek. Dekoracje inspirowane są grafiką Topora, pisarza i plastyka. Poetykę teledysku wzbogaca żywa muzyka, nadająca tempo i prowadząca akcję rozgrywającej się na dwóch ekranach historii.

Po spektaklu w wykonaniu Akcji dzrt z Białegostoku dyskusja z twórcami na temat "Poszukiwania-obraz-lalka-emocja".

Wystawa, konkurs i bilety

* Podczas imprezy można będzie obejrzeć wystawę prac plastycznych "W kręgu Olsztyna".

* Teatr ogłasza konkurs na recenzję teatralną przedstawienia prezentowanego podczas STT. Regulamin w Biurze Obsługi Widowni.

* Karnet na spektakle 25 zł, bilety ulgowe 11 zł do nabycia w kasie teatru. Rezerwacje: tel. 0-89 521 03 90 i 0-89 533 54 40.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji