Olenderska konferencja w Wielkiej i Małej Nieszawce
W czwartek i piątek w Wielkiej Nieszawce i Małej Nieszawce odbędzie się konferencja naukowa, która podsumuje projekt przybliżający mieszkańcom regionu kulturę Olędrów.
Trwa projekt "Olędrzy - osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy". Mieszkańcy dzięki tej inicjatywie mogą poznać kulturę holenderskich osadników lokowanych na obszarach dolnej Wisły od XVI wieku. Olędrzy do naszego kraju zbiegli przed prześladowaniami religijnymi z dzisiejszych Niderlandów i Niemiec. Byli to wyznawcy jednej z najsurowszych odmian protestantyzmu. U nas byli mile widzianymi gośćmi, mieli bowiem przydatną umiejętność - potrafili osuszać podmokłe tereny. Do Wielkiej Nieszawki przybyli w 1564 roku. Do końca drugiej wojny światowej był to jeden z najważniejszych w kraju ośrodków tej społeczności.
Kulminacją tego projektu badawczego jest konferencja naukowa, która w czwartek odbędzie się w Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce. W programie znajda się m.in. odczyty na temat ojczyzny mennonitów i ich życia nad Dolną Wisłą w XVI i XIX wieku. Przewidziano też wycieczkę edukacyjną do Olęderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Jej uczestnicy zapoznają się bliżej z życiem mennonitów na naszych ziemiach. Zwiedzaniu towarzyszyć będą wykłady poświęcone kuchni holenderskiej w XVI-XVII wieku, wybranym zagadnieniom architektury olęderskiej Doliny Dolnej Wisły. Na zakończenie odbędzie się pokaz filmu o mennonitach.
W piątek obrady przeniosą się do sali Delmajk przy ul. Toruńskiej 186 w Małej Nieszawce. Otworzy je przedstawienie teatralne "Módl się i pracuj. Got met ons" na podstawie Wilkierza Wielkiej Nieszawki z 1771 roku w wykonaniu Teatru Janek Wędrowniczek w reżyserii Izabeli Płaczkiewicz. Tego dnia odbędzie się też spotkanie ekumeniczne w kościele pomennonickim w Małej Nieszawce, wykład poświęcony dawnym specjałom kulinarnym i próbach ich rekonstrukcji oraz degustacja tradycyjnych potraw.
Kulturę olędrów w regionie promuje Urząd Marszałkowski. Samorząd finansuje dobiegająca końca budowę olęderskiego parku etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Będzie on rekonstrukcją tradycyjnej wsi menonickich osadników z XVI wieku, tzw. małej rządówki bagiennej. Skansen będzie częścią Muzeum Etnograficznego w Toruniu.