Artykuły

Warszawa. Przesłuchania do musicalu "Piloci" w Romie

W dniach 10-12 października w Teatrze Muzycznym Roma odbędzie się I etap przesłuchań do nowego musicalu "PILOCI". Premiera planowana jest na październik 2017 roku.

"Piloci" to musical inspirowany wydarzeniami historycznymi przede wszystkim związanymi z Bitwą o Anglię. To także pełna emocji opowieść o miłości przerwanej przez II wojnę światową, o wielkim uczuciu łączącym Jana, młodego polskiego lotnika i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową.

- Po wielu naszych produkcjach światowych tytułów takich jak na przykład "Upiór w operze", "Koty" "Les Miserables" czy ostatnio "Mamma Mia!", przyszła pora na polski musical - mówi Wojciech Kępczyński, dyrektor Teatru Muzycznego Roma, a zarazem autor libretta do spektaklu. - O takim spektaklu myślałem od dawna, tym bardziej, że jest to temat bliski mi ze względów rodzinnych: dwaj bracia mojej Babci brali udział w Bitwie o Anglię. "Piloci" nie są rekonstrukcją faktów. To fantazja, burzliwa opowieść o trudnych wyborach podejmowanych przez naszych bohaterów w obliczu dramatycznych wydarzeń.

Niemal dokładnie rok przed premierą gotowe są już wszystkie teksty piosenek, dobiegają też końca prace nad muzyką do spektaklu i projektami scenografii.

- Warstwa muzyczna "Pilotów" to efekt naszych wieloletnich doświadczeń oraz eksperymentów muzycznych - mówi Jakub Lubowicz, który razem ze swoim bratem Dawidem jest autorem muzyki do spektaklu. - Od początku naszej twórczości i aktywności zawodowej poruszamy się w różnych gatunkach muzycznych. Czas akcji "Pilotów" jest precyzyjnie określony, ale muzyka, pomimo wielu nawiązań stylistycznych do epoki, będzie elegancko "ubrana" we współczesny garnitur. Usłyszymy właściwe dla gatunku musicalu songi oparte na długich melodyjnych frazach, a także - nowoczesne rytmy i brzmienia. Do udziału w tym spektaklu będzie zaangażowana pełna orkiestra.

- Opowiadamy tę fabułę dzisiejszym językiem - dodaje Michał Wojnarowski, kierownik literacki ROMY i autor tekstów piosenek. - Mimo poważnych tematów nie uciekamy od humoru, żartu czy zabawy słowem. Na pewno natomiast chcemy uciec od stereotypów. Budujemy postaci tak, aby widz mógł się z nimi utożsamiać.

Oprawę wizualną do spektaklu przygotowuje Platige Image. Nie zabraknie dynamicznych walk samolotów, bitew powietrznych i animowanego show w stylu lat 40-tych ubiegłego wieku.

- Co ważne nie animujemy tylko cyfrowej scenografii - mówi Kamil Pohl, reżyser animacji w Platige Image. - Projektujemy i tworzymy całe światy, tworzymy interaktywną animację, tak by filmy i sceniczne elementy stanowiły dopełnienie, a nie kontrapunkt naszej historii. Skupiamy się na maksymalnej stylizacji, integracji z aktorami i dynamicznej, wizualnej stronie spektaklu. Staramy się wdrożyć, do tej pory niespotykane w teatrach, efekty scenograficzne, zgrane z pracą aktorów, scenografią sceniczną, pirotechniką i naszą animacją.

Castingi, będą prowadzone w trzech etapach i otwarte są dla wszystkich chętnych, chcących spróbować swoich sił na największej polskiej scenie musicalowej. Obsada zostanie wyłoniona przed końcem bieżącego roku.

***

"Piloci"

Libretto i reżyseria: Wojciech Kępczyński

Teksty piosenek: Michał Wojnarowski

Muzyka: Jakub Lubowicz i Dawid Lubowicz

Teatr Muzyczny Roma pod dyrekcją Wojciecha Kępczyńskiego to największa scena musicalowa w Polsce, gdzie pokazywana jest światowa klasyka gatunku. W TM Roma wystawione zostały między innymi nie tylko trzy najpopularniejsze musicale w historii ("Koty", "Upiór w Operze" i "Les Misérables"), ale także doskonale przyjęty rodzimy musical "Akademia Pana Kleksa". Spektakle ROMY zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. "Upiora w Operze" obejrzało 700 000 widzów, a ostatnią produkcję, musical, "Mamma Mia!" już blisko 400 000.

Roma to także Nova Scena na 150 miejsc, gdzie obecnie wystawiane są m.in. niezmiernie popularne spektakle muzyczne dla dzieci i kameralny musical dla dorosłych "Pięć ostatnich lat". Tam także od kilku lat gości jedyny w swoim rodzaju cykl koncertów "Dobry Wieczór Jazz".

***

Wojciech Kępczyński jest absolwentem warszawskiej PWST, reżyserem, choreografem i aktorem, a od roku 1998 także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma. Wcześniej pełnił tę rolę w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu, gdzie z wielkim sukcesem zrealizował musicale "Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze" (Andrew Lloyd Webber) i "Fame" (David de Silva) oraz był pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal Zasłużony dla kultury Gloria Artis oraz wiele nagród (Nagroda im. A. Bardiniego, Nagroda Prometeusza, Nagroda Arts & Business Award, As Empiku, specjalna Nagroda Feliksa).

W TM Roma reżyserował musicale "Mamma Mia!", "Deszczowa piosenka", "Aladyn Jr", "Les Misérables", "Upiór w operze", "Akademia Pana Kleksa" (był też autorem libretta do tego spektaklu), "Koty", "Miss Saigon", "Grease" i "Crazy for You", "Pięć ostatnich lat", współpracował także przy reżyserii musicalu "Taniec Wampirów".

Michał Wojnarowski ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem tekstów wielu piosenek i tłumaczem. Na język polski przełożył musicale "Billy Elliot", "Przebudzenie Wiosny", "Our House" i "Wesołe kumoszki" (wszystkie dla Teatru Rozrywki w Chorzowie), "Sentymentalna podróż - historia Doris Day" (dla Teatru Powszechnego im. J.Kochanowskiego w Radomiu) oraz "Pięć ostatnich lat" (dla Teatru Muzycznego Roma).

Tłumaczył też wiele piosenek filmowych (m.in. do filmu Disneya "Kraina Lodu" z piosenką "Mam tę moc") a także dialogi filmowe do dubbingu (m.in. "Pingwiny z Madagaskaru", "Rio", "Rio 2", "Legion samobójców" i wszystkie trzy części "Hobbita"). Stworzył również teksty piosenek m.in. do seriali "Tylko miłość" (Polsat), "Do Dzwonka" i "Do Dzwonka Café" (Disney Channel) oraz filmu fabularnego "Klub włóczykijów".

Od 2015 roku jest kierownikiem literackim Teatru Muzycznego Roma.

Jakub Lubowicz ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie (fortepian klasyczny) oraz Akademię Muzyczną w Katowicach (fortepian jazzowy). Jest laureatem wielu klasycznych oraz jazzowych konkursów pianistycznych. Jako autor muzyki, aranżer i kierownik muzyczny współpracował z wieloma polskimi teatrami (Teatr Narodowy, Teatr Palladium i Studio Buffo w Warszawie, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Teatr Muzyczny w Gdyni, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Muzyczny w Szczecinie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie).

W Teatrze Muzycznym Roma jest kierownikiem muzycznym spektakli "Mamma Mia!" "Ale musicale!", "Pięć ostatnich lat" i "Alicja w Krainie Czarów", a także dwóch innych przedstawień, do których stworzył również muzykę i aranżacje: "Adonis ma gościa" i "Proces - spektakl muzyczny".

Dawid Lubowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i utytułowanym laureatem wielu festiwali i konkursów. Współpracował z wieloma artystami polskiej oraz międzynarodowej sceny muzycznej. W ostatnich latach zdobył: IV nagrodę w konkursie kompozytorskim "Crossover Composition Award 2015", III miejsce w I edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta oraz nagrodę specjalną Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (lipiec 2014).

Jest współzałożycielem kwartetu smyczkowego ATOM STRING QUARTET, jednego z czołowych polskich zespołów jazzowych, laureata dwóch Fryderyków za płyty: Fade In oraz Places.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji