Artykuły

Gdańsk. Sieć Kultury przyznaje pieniądze

Przyznano dofinansowania na działalność kulturalną w województwie pomorskim w ramach programu Sieć Kultury. Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wybrano 10 zwycięskich propozycji z całego województwa.

Do konkursu Sieć kultury, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury w latach 2016-2018, zgłoszono 76 wniosków z całego województwa pomorskiego. Jak mówi koordynująca program Agata Andrasiak z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, tak duże zainteresowanie pierwszą edycją zaskoczyło komisję projektową.

- Czas na realizację działań jest krótki, bo działania muszą być zrealizowane do końca października. To część programu "Bardzo Młoda Kultura" Narodowego Centrum Kultury i wymaga rozliczenia przed końcem roku - komentuje Andrasiak. Zainteresowanie projektem ośmieliło do kolejnych naborów, które planowane są na przełom lutego i marca 2017. Czas na ich realizacji również ma być dłuższy.

O duże wsparcie finansowe, do 15000 zł, walczyło 26 projektów z których wybrano 2 zwycięskie. Mniejsze dofinansowanie, do 5000 zł, dostało 8 ze zgłoszonych 50. Łącznie wybrano 10 propozycji działań z całego województwa. 5 z nich realizowane będą w Gdańsku, pozostałe: w Słupsku, Damnicy, Choczewie, Główczycach i Subkowach.

Agata Andrasiak: - Jest to program wojewódzki i zależało nam, żeby całe województwo wzięło w nim udział. W tym roku dominowały zgłoszenia z Trójmiasta aczkolwiek cieszę się, że spłynęły projekty z bardzo różnych miejsc w regionie. Mam nadzieję, że w kolejnych latach projektów z regionu będzie więcej.

Komisja w składzie Katarzyna Huńko (Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku), Zofia Lisiecka (Fundacja Edukacyjna ODiTK), Marta Nowicka (Gdański Teatr Szekspirowski) i Monika Bąkowska-Łajming projekty oceniały pod kątem formalnym ale największe znaczenie miała wiarygodna ocenę potencjału społecznego, rozpoznanie problemów i potrzeb odbiorców projektu oraz zaangażowanie partnerów i lokalnej społeczności.

Edukacja i działalność lokalna

Na dużą lokalność stawiają dwa projekty, które otrzymały największą dotację - Projekt "Zobaczyć na Nowo" (11000 zł) oraz Projekt "New School" grupy nieformalnej "Od wyzwolenia do wolności" (14000).

- Historia Polski doprowadziła do tego, że ludzie mało rozumieją swoje miejsce zamieszkania. W związku z tym nie może się z nim utożsamić, trudno jest mu je lubić. A jak nie do końca je lubi to ma do niego dystans i nie dba o otoczenie - mówi Agnieszka Lasota z Fundacji Kultury Przestrzeni Zobaczyć Na Nowo. Na projekt "Zobaczyć na nowo" składa się cykl zajęć w Szkole Podstawowej nr 21 w Gdańsku (Biskupia Górka) i Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach, które pozwolą młodzieży lepiej zrozumieć tożsamość i otoczenie. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla dzieci ze szkół w Kartuzach i Gdańsku, a także działania których efekty widoczne będą po zakończeniu projektu w październiku: nad Radunią dzieci z Biskupiej Górki posadzą krokusy, które zakwitną wiosną, a dzieci z Kartuz wezmą udział w konkursie fotograficznym, który zakończy wystawa.

Lokalność i kultura ulicy to temat przewodni działań drugiego zwycięskiego projektu, "New School", realizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. Walczących Bohaterów Westerplatte w Nowym Porcie. - W związku z tym, że kultura uliczna była, i może być, deprecjonowana przez takie instytucje jak szkoła, chcemy odczarować jej wizerunek przez zamianę standardowych lekcji - techniki, muzyki czy wychowania fizycznego - na lekcje związane z kulturą uliczną. Będziemy je budować wraz z nauczycielami przedmiotowymi. To będzie wielka szkoła sztuki ulicznej - mówi Iwona Woźniewska, jedna z wnioskodawców projektu.

Mniejsze dofinansowanie otrzymały projekty: "Dzieciaki lubią zwierzaki. A co lubią zwierzaki?" (Gdańsk), "Fotozmiany - upływ czasu w przestrzeni" (Gdańsk), "Punkt widzenia" (Choczewo), "Sieć korzeni" (Główczyce), "Szekspir czy Shakespeare?" (Słupsk), "Teatr budzi ludzi" (Subkowy), "Tuse - tworzę sztukę z młodzieżą" (Gdańsk) i "Włączeni w kulturę" (Mrzezino-Gdańsk).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji