Szczecin. Sześć premier na 60-lecie Sceny Muzycznej
Koncertem z udziałem 100 muzyków z Polski i Niemiec szczecińska Opera na Zamku zainauguruje 25 września nowy sezon artystyczny. Zespół przygotował w tym sezonie sześć premier z okazji 60. rocznicy powstania Sceny Muzycznej w Szczecinie.
Po raz czwarty sezon zainauguruje koncert połączonych orkiestr Opery na Zamku i niemieckiego Theater Vorpommern z Greifswaldu - poinformowano dziennikarzy podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Na koncercie zabrzmią fragmenty z opery "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego oraz VII Symfonia E-dur Antona Brucknera.
- Pierwszą premierą, 7 października, będzie "Carmen" Georgesa Bizeta w nowej odświeżonej wersji, skierowana do naszych stałych bywalców, jak i nowej publiczności - zapowiedział zastępca dyrektora ds. artystycznych opery Jerzy Wołosiuk. Jak dodał, za reżyserię oraz scenografię odpowiadać będzie Ewelina Pietrowiak.
W grudniu odbędzie się premiera spektaklu baletowego "Dziadek do orzechów" z udziałem orkiestry Opery na Zamku. Jak powiedział kierownik szczecińskiego baletu Karol Urbański zrezygnowano z mocno wyeksploatowanej tradycji bożonarodzeniowej spektaklu. - Sięgnąłem po oryginalne libretto autorstwa E.T.A. Hoffmana. Jest ono bardziej mroczne i psychologizujące od popularnej wersji Aleksandra Dumas. Główną ideą jest próba odpowiedzi na pytanie: czy bohaterowie opowieści są ludźmi czy lalkami - podkreślił.
Centralnym punktem obchodów artystycznych 60-lecia Sceny Muzycznej w Szczecinie będzie musical "Crazy for You" George'a Gershwina. Będzie miał on swoja premierę w styczniu 2017 r. - Chcieliśmy wrócić do korzeni, pokazać to z czego szczeciński teatr słynął w pierwszych latach swojego istnienia. Dlatego to musical, który czerpie z tradycji operetkowej, ale jednocześnie utrzymany jest w stylu broadwayowskiego przedstawienia - powiedział dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel.
Ostatniego dnia marca niemieccy soliści, połączone polsko-niemieckie chóry i orkiestra Theater Vorpommern po raz pierwszy w historii Szczecina zaprezentują publiczności operę "Tannhauser i wartburski turniej śpiewaczy". Będzie to druga realizacja kompozycji Ryszarda Wagnera z udziałem zespołów ze Szczecina i Greifswaldu, po operze "Lohengrin", która miała swoją premierę w 2013 r.
W maju Opera na Zamku pokaże balet "Dzieci z dworca ZOO", będący autorskim projektem Roberta Glumbka.
Sezon artystyczny zakończy przedstawienie plenerowe "Pajace" Ruggiera Leoncavalla w reżyserii Michała Znanieckiego. Premiera z udziałem mieszkańców Szczecina oraz wolontariuszy odbędzie się w sierpniu podczas finału Tall Ships Races w Szczecinie.
25 stycznia 1957 r. rozpoczęła swoją działalność Operetka Szczecińska Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego. Wówczas na deskach Domu Kultury Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego szczecińska publiczność zobaczyła "Krainę uśmiechu" Ferenca Lehara z solistami Operetki Gliwickiej.
31 grudnia 1957 r. odbyła się premiera operetki "Cnotliwa Zuzanna" Jeana Gilberta w nowej siedzibie - zaadaptowanej dawnej sali gimnastycznej komendy milicji przy ul. Potulickiej 1. W 1958 r. instytucja została upaństwowiona i otrzymała nazwę Teatru Muzycznego w Szczecinie.
W 1978 r. zespół został przeniesiony do Zamku Książąt Pomorskich, a w 2000 r. przyjął on oficjalną nazwę Opera na Zamku. Od ubiegłego roku artyści występują w odremontowanej zamkowej siedzibie: z powiększoną, wielofunkcyjną sceną główną oraz nową sceną kameralną.