Artykuły

Teatr, który warto poznać

ZNACIE Wałbrzych? Któż by nie znał dolnośląskiej stolicy węgla. Ale na pewno nie każdy z nas wie o tym, że w Wałbrzychu już od kilku lat istnieje teatr, który naprawdę warto zoba­czyć! Teatr ten gra dla dzieci naszych górników, ale nie­jednokrotnie widownia zapeł­nia się dawno już wyrośniętą z dziecięcych lat publiczno­ścią, aktorzy są wprawdzie z gliny, drzewa i szmatek, ale cieszą się wśród swych licz­nych wielbicieli z Wałbrzy­cha i okolicznych miast i wsi niemniejszą popularnością niż niejeden z prawdziwych artystów teatralnych. Bo " ja­wajki" i "andrzejówki" (no­wy polski typ lalki porusza­nej ręką żywego aktora i dru­cikami) z Teatru Lalki i Ak­tora w Wałbrzychu mają tyle wyrazu, i wdzięku, że mogą podbić serce każdego widza w wieku od trzech do stu lat.

Właśnie kłania się nam urocza Chinka, Din, a za nią biegnie dzielny Czan Ciao, i stary szewc wymachuje energicznie młotkiem, a minister dworu cesarskiego chciwie zagarnia rękami pieniądze. Każda z tych postaci ma tyle wyrazu, tyle prawdy w swych ruchach, w każdym geście ręki czy skinieniu głowy, iż gdy patrzymy na nie, już po krótkiej chwili wydaje się nam, że widzimy żywego człowieka wyrażającego swo­je uczucia.

Kierownik artystyczny te­atru, Maria Kędra, przedsta­wia nam "aktorów" przyszłej premiery. Na chwilę ożywa­ją w jej rękach i znów zamie­rają ułożone starannie w sza­fie pracowni teatralnej. Ileż to pracy wymaga stworzenie takiego aktora. Według projektów artysty-plastyka Z. Tuczyńskiego wprawne palce modelarzy rzeźbią gliniane modele, z których zdejmuje się odlew gipso­wy, aby znów zrobić "pozytyw" w masie pa­pierowej. W stolarni wyko­nuje się skomplikowane sztelarze, ślusarze dorabiają me­chanizm złożony z dziwnie powyginanych drucików, w perukarni powstają misterne fryzury, a w warsztacie kra­wieckim prawdziwe cuda z malowanego jedwabiu i płót­na. Jakże pełne gustu i arty­stycznego smaku są te lilipu­cie stroje, mieniące się bar­wami tęczy, zachwycające oczy wykwintem rysunku!

Niektóre lalki trzeba robić w dwóch, trzech, a nawet w większej ilości wersji, zależ­nie od sytuacji, w jakich bę­dzie występował mały, oży­wiony rękami ludzkimi "ak­tor".

A jakiej pracy i niepośle­dnich zdolności wymaga od żywego aktora "prowadze­nie" tych miniaturowych "ar­tystów"! Mało tego, że każdy ruch trzeba jak najskrupu­latniej przestudiować, ale trzeba przecież nadać swemu "aktorowi" pełny rysunek charakteru, mówić za niego tak szczerze, jakby się same­mu przeżywało konflikty sztuki.

Aby ze sceny lalkowej promieniowała prawda, żywi aktorzy prowadzący lalki, muszą dokładnie przeanalizować tekst sztuki, tak jak to się robi w prawdzi­wym nowoczesnym teatrze.

Właśnie odbywa się "próba czytana" nowej sztuki. Bę­dzie to chińska baśń ludowa "Dzielna Din" Dimanda i Selcera w tłumaczeniu Dudkiewicza. Reżyser Maria Kędra szczegółowo analizuje każde zdanie, wydobywa podtekst, zaznajamia aktorów z epoką, w której rozgrywa się sztu­ka. Akcja "Dzielnej Din" to­czy się w Chinach w III wie­ku n. e. Uciskany przez ce­sarzy i feudałów lud chiński powstaje przeciw swym ciemiężycielom. Połowicznie przeprowadzone przez cesa­rza Wan Man reformy spo­łeczne w r. 95 nie przyniosły ludowi spodziewanej wolno­ści. Wybucha powstanie tzw. "Czerwonych brwi", które jednak upada z powodu bra­ku ludowych przywódców. Nie przynosi też wolności drugie powstanie "Żółtych turbanów" w r. 184. Dopiero w sto lat później znajduje się prawdziwy przywódca lu­du Czan Ciao i... ale nie opo­wiadajmy treści tej przepięk­nej sztuki, bo niewątpliwie zobaczymy ją we Wrocławiu. Najwyższy przecież czas, aby wałbrzyski Teatr Lalki i Ak­tora pokazał nam swój bo­gaty repertuar, wśród które­go nie braknie "Nowych Szat Króla" według Ander­sena, "Smolucha" Kownac­kiej, "Nieznośnego Pytajły", "Supełka i Węzełka" i wielu innych ciekawych i pożytecz­nych sztuk.

A jeśli będziecie we Wał­brzychu, odwiedźcie piękny teatrzyk Lalki i Aktora, wy­budowany całkowicie z fun­duszów SFOS-u. Uprzejmy dyrektor teatru A. Drabend na pewno pozwoli Wam zo­baczyć kulisy tego świata prawdziwych baśni. Teatr ten naprawdę warto zobaczyć!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji