Artykuły

Bydgoszcz. "Carmen" z gośćmi w Opera Nova

17 lat w repertuarze i 66 przedstawień. Opera Nova zaprasza w dniach 16-20 września na cztery spektakle opery "Carmen": świetna obsada, w tym kilkoro gościnnych solistów.

Ta piękna mieszkanka Sewilli ma już 141 lat, a nadal jest oszałamiająca, uwodzicielska i zdobywa nowych wielbicieli. Mowa o arcydziele operowym "Carmen". To ostatnie i zarazem największe osiągnięcie twórcze, które unieśmiertelniło nazwisko francuskiego kompozytora, Georgesa Bizeta. Twórca narzucił słuchaczom swą fantastyczną muzyczną wizję Hiszpanii, w której nigdy nie był. Po swej niedocenionej paryskiej prapremierze "Carmen" objechała cały świat, by ostatecznie podbić francuską stolicę w 1833 r. Odtąd grana była zawsze i wszędzie, a wykonywali ją najwięksi śpiewacy. Gdyby zrobić ankietę na najpopularniejsze dzieło operowe, "Carmen" z pewnością znalazłaby się w ścisłej czołówce: seguidilla, marsz torreadora, habanera, aria z kartami - to słyszał i nucił chyba każdy mieszkaniec Europy (nawet jeśli nie był nigdy w operze!).

W historii bydgoskiej Opery to dzieło Bizeta realizowane było pięciokrotnie, obecna wersja z 1999 r. (jedno z najstarszych przedstawień w bieżącym repertuarze Opery Nova) doczeka się we wrześniu 66. przedstawienia i grany będzie cztery razy: od 16 do 20 września.

Rolę tytułową wykonywać będą kolejno: Monika Ledzion i Dorota Sobczak. Jako Don José gościnnie wystąpią: Paweł Skałuba (solista Opery Bałtyckiej) i Maciej Komandera (solista Opery Śląskiej w Bytomiu). W partii Micaeli: Victoria Vatutina i Magdalena Polkowska. Jako torreador Escamillo: Adam Woźniak i Łukasz Goliński. Orkiestrą Opery Nova dyrygować będzie Maciej Figas.

***

"CARMEN":

Piątek, 16 IX godz.19.

Sobota, 17 IX g.19.

Niedziela, 18 IX g.18.

Wtorek, 20 IX g.19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji