Artykuły

Warszawa. IV Tydzień Kultury Bez Barier

23 września startuje 4. edycja Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier.

"Nie dzieli nas nic" to hasło, które za sprawą Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Kultury Bez Barier oraz warszawskich instytucji i organizacji kulturalnych staje się rzeczywistością. Na przełomie września i października (23.09-2.10 oraz 7-9.10) rusza czwarta edycja Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, a wraz z nim możliwość swobodnego korzystania z oferty stołecznych teatrów, kin, galerii i muzeów. Na czas festiwalu znosimy bariery dotyczące dostępności. Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tłumaczenia na język migowy, pętli indukcyjnych oraz odpowiednich informacji na temat dostępności wydarzeń i miejsc, dostosowujemy wybrane spektakle, projekcje kinowe i wystawy dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną, intelektualną i ruchową. Wraz z wolontariuszami szukamy sposobu na ułatwienie seniorom i rodzicom z małymi dziećmi wizyty w instytucjach kultury, a za sprawą darmowych wydarzeń i biletów w promocyjnej cenie ograniczamy wykluczenie finansowe. Krótko mówiąc pozbywamy się mentalnych podziałów i fizycznych ograniczeń.

- We współpracy z Fundacją Kultury bez Barier dbamy o to, aby stołeczna oferta kulturalna była w coraz większym stopniu dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach podejmowanych działań kupujemy sprzęt do audiodeskrypcji i pętle indukcyjne do kas, szkolimy pracowników obsługi widza, dostosowujemy strony internetowe miejskich instytucji do potrzeb osób niepełnosprawnych. W stolicy dzieje się dużo w zakresie udostępniania kultury. Uważam, że jesteśmy wzorem dla innych miast Polski - mówi Hanna Gronkiewicz - Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

IV WTKBB to ponad 100 wydarzeń, które odbywają się w stołecznych instytucjach kultury oraz w wielu innych miastach Polski m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie. W tegorocznym programie imprezy znajdują się m.in. "Mamma Mia" Teatru Muzycznego Roma, wystawa "Bogactwo" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki czy zwiedzanie Muzeum im. Fryderyka Chopina.

- Kulturę wyobrażamy sobie od samego początku jako miejsce spotkań, gdzie nie ma ograniczeń, gdzie na jednym wydarzeniu, w jednej przestrzeni każdy, bez względu na ewentualne bariery znajdzie coś dla siebie. Zaczęliśmy od myślenia o osobach z niepełnosprawnościami, jednak od zawsze wiedzieliśmy, że nasze marzenia na tym się nie kończą. Z roku na rok udaje nam się zrobić coraz więcej. WTKBB jest tego najlepszym dowodem. Uczestnicy wydarzeń bez barier nie wyobrażają sobie już rzeczywistości bez tego festiwalu - tłumaczy Anna Żórawska z Fundacji Kultury bez Barier.

Festiwal jest współorganizowany przez Fundację Kultury bez Barier i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Bemowskie Centrum Kultury i Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej.

Informacje na temat stopnia przystosowania poszczególnych wydarzeń dostępne są w katalogu festiwalu oraz na stronie wtkbb.pl.

Czwarty Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier jest współorganizowany przez Fundację Kultury Bez Barier i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Bemowskie Centrum Kultury i Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej.

***

Podsumowanie poprzednich edycji

W ciągu dotychczasowych trzech edycji (2013, 2014, 2015) odbyło się ok. 300 wydarzeń, w których udział wzięło 4000 uczestników. W 2015 roku po raz pierwszy wydarzenia bez barier odbyły się także poza Warszawą, w 14 instytucjach w 13 miastach. Nowością i sukcesem 3. edycji było zorganizowanie większej liczby wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dane szczegółowe:

2013 - 51 wydarzeń w 20 instytucjach w Warszawie, ponad 1000 uczestników

2014 - 90 wydarzeń, 45 instytucji, ponad 1500 uczestników

2015 - 105 wydarzeń, 1300 uczestników; po raz pierwszy wydarzenia również poza Warszawą (14 instytucji w 13 miastach), 46 wydarzeń, 200 uczestników

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji