Katowice. Dyrektorzy śląskich teatrów ws. Teatru Polskiego
Stanowisko Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego w sprawie sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Katowice, 5 września 2016 r.
Szanowny Pan
Prof. Piotr Gliński
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz
Szanowny Pan
Cezary Przybylski
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego, w skład którego wchodzą osoby kierujące samorządowymi teatrami województwa, pragnie przedstawić stanowisko wobec działań organizatora i współorganizatora Teatru Polskiego we Wrocławiu, zakończonych powołaniem dyrektora tego teatru przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Teatr Polski, podobnie jak inne instytucje kultury, jest instytucją publiczną, utrzymywaną przede wszystkim przez podatników (dotacje) i działającą na ich rzecz. Jednym z podstawowych obowiązków organizatora jest ocena skuteczności wydatkowania środków finansowych. Podstawą do tej oceny są przede wszystkim marka teatru, zdobyte nagrody i opinia widzów, a więc efekty pracy instytucji osiągane przez cały zespół pod kierunkiem dyrektora. Jego wybór to także obowiązek i odpowiedzialność organizatora.
Piszemy o tych oczywistych wydawałoby się regułach, ponieważ decyzja powołująca nowego dyrektora budzi wątpliwości i niepokoi. Na najważniejsze stanowisko w teatrze w tak znakomity sposób promującym region i polski teatr w kraju i poza jego granicami, w teatrze o świetnej renomie, wyrazistym profilu artystycznym, zespole współpracującym z najlepszymi realizatorami wybrano osobę bez oczekiwanego doświadczenia w pełnieniu tak trudnej i odpowiedzialnej funkcji. Po rekomendacji komisji konkursowej z całej Polski napłynęły stanowiska środowisk kultury, kwestionujące przebieg konkursu i końcowe wnioski, zespół artystyczny wielokrotnie próbował nie dopuścić do finalnej decyzji i proponował rozwiązania. Wszystkie te sygnały i opinie zostały zlekceważone, a przecież powinny skłonić do przemyśleń po to, aby nie dopuścić do popełnienia błędu, który obciąży tych, którzy są za tę decyzję odpowiedzialni. Trudno przyjąć, że wiedza i argumenty ludzi tworzących teatr, zarządzających takimi instytucjami, a także miłośników teatru mniej ważą niż głosy członków komisji, których zadaniem jest przecież także wyrażenie opinii, a nie ostateczne rozstrzygnięcie.
Źle się stało. Czy w sytuacji konfliktu zespołu i nowego dyrektora uda się utrzymać to, co zostało przez lata wypracowane: zespół, realizatorów, sprawność organizacyjną, ciekawą i zróżnicowaną ofertę wysoko ocenianą przez odbiorców? Czy uda się obronić podjętą decyzję przed tymi, z wyboru których i na których rzecz działa władza publiczna?
W imieniu dyrektorów Teatrów:
Teatru im. A. Mickiewicza (Częstochowa), Teatru Dzieci Zagłębia (Będzin), Teatru Lalek Banialuka (Bielsko-Biała), Teatru Zagłębia (Sosnowiec), Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu "Rozbark" (Bytom), Teatru Małego (Tychy), Teatru Nowego (Zabrze), Teatru Polskiego (Bielsko-Biała) i Opery Śląskiej (Bytom)
Z poważaniem
dr Łucja Ginko
przewodnicząca
.
Dariusz Miłkowski
wiceprzewodniczący
Dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie
.
Robert Talarczyk
wiceprzewodniczący
Dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach