Artykuły

Gliwice. Nowy sezon Teatru Miejskiego

Otwarcie tego sezonu to mocne nazwiska i wybitne kreacje aktorskie. W repertuarze znajdą się zarówno spektakle dramatyczne, komedie, jak i produkcje muzyczne.

Teatralne hity zrealizowane przez znane i cenione polskie zespoły: Teatr Polonia z Warszawy, Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego, Teatr STU z Krakowa, czy też przedstawienie "Berlin 4 rano", które miało premierę na małej scenie Teatru Roma. Ważnym elementem naszego repertuaru będą spektakle dla dzieci oraz bogaty program edukacyjno - warsztatowy, w którym obok publiczności dziecięcej zwrócimy się do seniorów. Budujemy nowy zespół aktorski złożony z młodych, utalentowanych i oddanych sprawie sceny ludzi. Będziemy robić teatr atrakcyjny, otwarty na miasto otwarty i przyjazny dla publiczności. To będzie teatr prawdziwych emocji."- mówi Łukasz Czuj, Dyrektor Artystyczny Teatru.

Sezon teatralny 2016/2017 jest jednocześnie pierwszym sezonem nowo powstałego Teatru Miejskiego w Gliwicach. Teatr dysponuje czterema scenami: Duża Scena, Mała Scena (ul. Nowy Świat), Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów), Scena w Ruinach Teatru Victoria. Przygotowując się na przyjęcie Publiczności zmieniany jest wystrój Dużej Sceny i przestrzeni dla widzów, planowany remont Małej Sceny, lecz przede wszystkim trwa nabór do zespołu aktorskiego.

Energetyczny start!

Początek sezonu zbiegł się w tym roku z VII Metropolitalną Nocą Teatrów, aby mocno i ekspresyjnie przywitać się z Publicznością zapraszamy na "Wodewil Warszawski"[na zdjęciu] zrealizowaną z olbrzymia energią i humorem komedię muzyczną. Spektakl wykorzystuje motywy zaczerpnięte z dziewiętnastowiecznej sztuki Feliksa Schobera "Podróż po Warszawie", jednak zrealizował go warszawski Teatr Pijana Sypialnia, grupa zdobywająca najwyższe laury na przeglądach teatru offowego w Polsce. Zespół został, aż dwukrotnie, wyrózniony przez przez miesięcznik "Teatr" w kategorii off. Metoda ich pracy łączy wykorzystywanie, klasycznych konwencji teatralnych, odwoływanie się do znanych, rozpoznawalnych, a poprzez to także "zgranych" motywów i nadawanie im nowego, odświeżonego, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy charakteru. Spektakl zaprezentowany na scenie w Ruinach Teatru Victoria, poprzedzony będzie "Powitalnym happeningiem", który odbędzie się na Rynku i zakończony wspólną "Potańcówką Podmiejską", w której wodzirejami będą artyści Teatru Pijana Sypialnia.

- 24 września, "Wodewil Warszawski", Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy.

Przedwojenna Warszawa, miasto z czasów, po których zostały już tylko piękne melodie i pożółkłe fotografie. Do stolicy, z zamiarem wydania córek za mąż, przybywa Barnaba Fafuła ze swoją żoną Kunegundą. Na dworcu grupa cwaniaczków wykrada ich córki. Młodzieńcy chcą oczarować dziewczyny pokazując im najpiękniejsze zakątki miasta. Historia rozwija się bardzo energicznie zgodnie z prawami rozśpiewanego, pełnego porywającej muzyki wodewilu i poprzez tradycyjne, dziewiętnastowieczne wątki przeistacza się w kabaret, który w krzywym zwierciadle przedstawia współczesny, wielkomiejski, celebrycki sty życia. Spektakl wypełniają piosenki i muzyka na żywo oraz wytańczone przez aktorów polki i walczyki.

Na Scenie Głównej

Na afisz wraca nagrodzona Zotą Maską za reżyserię i Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategoriach: NAJLEPSZY SPEKTAKL, NAJLEPSZY SCENOGRAF, "Rodzina Adamsów". Spektakle zaplanowane są na październik i grudzień 2016 roku.

Gliwickie Spotkania Teatralne- sezon jesienny

Podtrzymana zostanie tradycja Gliwickich Spotkań Teatralnych, zmieni się jednak ich formuła. Odbywający się w maju festiwal zostanie przekształcony w całoroczny przegląd najciekawszych, zrealizowanych w kraju spektakli. Propozycje są bardzo różnorodne. W najbliższym czasie zobaczymy:

- 2 października, "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" z Teatru STU, monodram Jerzego Treli na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem.

- 8 października, "Berlin 4 rano". Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem.

Spektakl muzyczny ze scenariuszem i w reżyserii Łukasza Czuja to zaproszenie do zagłębienia się w puls wielkomiejskiej nocy. Bohaterem opowieści jest nocne miasto, wielka metropolia i jej ludzie. Wyprawa przez miasto nocą odsłania mroczne historie bohaterów. Wsiadamy do taksówki i podróżujemy ulicami, trafiamy do nocnego baru, na komisariat, zatrzymujemy się przy pigalaku. Spotykamy wielu ludzi i poznajemy ich ekspresjonistyczne portrety - ludzi groteskowych, nieszczęśliwych, szalonych.

- 27 października, "Na czworakach", spektakl Teatru Polonia w reż. Jerzego Stuhra. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem.

Polska klasyka. Tekst należący do kanonu teatralnego, kiedyś grany wciąż i wszędzie, dziś zyskał nowe treści i aktualność. Jerzy Stuhr ten utwór uczynił lata temu tematem swojej pracy magisterskiej. Dziś reżyseruje i interpretuje główną postać. Inteligent w swym poniżeniu i chwale. W obsadzie także miedzy innymi Dorota Stalińska i Wiesław Komasa.

Jak mówi Jerzy Stuhr, reżyser: "Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego."

- 18 listopada "Człapówki. Zakopane" wg Andrzeja Struga, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem.

Spektakl uhonorowany nagrodą Grand Prix na Festiwalu Komedii TALIA 2014. Satyryczne, wręcz groteskowe przedstawienie warstwy obyczajowej rozgrywającej się w zakamuflowanych realiach Zakopanego lat międzywojennych, trafne diagnozy typów ludzkich, a także kompedium wiedzy o mechanizmach władzy i społecznego działania.

- 19 listopada, "Barabasz", Pär Lagerkvist, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem.

Spektakl otrzymał Nagrodę Grand Prix za najlepsze przedstawienie IV Ogólnopolskiego Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej 2009. Paweł Steczkowski otrzymał nagrodę za muzykę do tego przedstawienia, a Andrzej Bienias uhonorowany został wyróżnieniem za rolę w tym spektaklu.

"Jesteśmy uczestnikami misterium, które można zaiste nazwać "teatralnym". Aktorzy korzystają jawnie z ograniczonej do minimum scenicznej maszynerii, przerywając z rozmysłem fabularną ciągłość wydarzeń. Nie opowieść jest tu istotna. Teatralne obrazy, w całej wyrazistości swej metaforyki, podporządkowane są prowadzonym rozważaniom. Rozwijane w poszczególnych sekwencjach kwestie wywołać mają u widza ten rodzaj skupienia, z jakim uczeń pod okiem mistrza oddaje się medytacji... Tym razem jednak przewodnikiem poszukujących jest Barabasz, dlatego postawa ufnego zawierzenia ustępuje sceptycyzmowi i poczuciu obcości właściwym jego naturze." - prof. Ewa Łubieniewska.

Dla najmłodszych widzów.

9, 10 października, "Najmniejszy samolot na świecie", Teatr Maska w Rzeszowie. Bohaterem tej historii jest samolot. Taki, jakich wiele, tylko nieduży. Właściwie to zupełnie mały, a wręcz najmniejszy na świecie, który udowadnia swoim ogromnym kolegom, że potrafi podjąc niezwykłe wyzwania. Spektakl uczy, że każdy z nas jest ważny i może dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko uwierzy w siebie i będzie pamiętał, że czasem wmawiamy sobie, że wszystko przepadło, zamiast spróbować poszukać wyjścia z trudnej sytuacji. Wyjścia, które mamy często na wyciągnięcie ręki.

13, 14 listopada, "Czerwony Kapturek" Jana Brzechwy z Teatru Lalek Guliwer w Warszawie.

Żartobliwe i rozśpiewane widowisko familijne oparte na kanwie doskonale znanej bajki, wyróżnione licznymi nagrdami, na wielu festiwalach:

15 października, "CIRKUS CHARMS", TEATRO TATRO, Nitra, Słowacja - polska premiera!

To już trzecia polska premiera Teatro Tatro ( po "MISTRZU i MSAŁGORZACIE" i "TEATRALNYM MAGICZNYM AUTOMACIE"), która będzie miała miejsce w Gliwicach.

"CIRKUS CHARMS" to spektakl familijny, wykorzystujący język sztuki cyrkowej. Dla widzów od lat 5 do 105. Będzie groźnie i śmiesznie, groteskowo i wzruszająco. Nie zabraknie brawurowych akrobacji, pokazów żonglerki zaprzeczających prawom fizyki, zuchwałych siłaczy i wszystkiego, co w porządnym, szanującym się cyrku znaleźć się powinno. Cyrkowy namiot zostanie postawiony w Parku Chopina w Gliwicach.

Edukacja

We wrześniu ruszy nabór do Dziecięco - Młodzieżowego Studia Teatralnego, które będzie działać przy Teatrze. W październiku rozpoczną się "Familijne Niedziele z Teatrem", czyli warsztaty zacieśniające więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, w których pretekstem do zdobywania nowych, wspólnych doświadczeń będzie teatr. W pierwszej serii spotkań pt. "Mamo, tato, co to jest teatr?" uczestnicy poznają różne konwencje i rozmaite sposoby budowania spektakli teatralnych: teatr cieni, teatr przedmiotu, teatr lalek, teatr ruchu itp. We współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przygotujemy propozycje działań artystycznych w celu aktywizacji twórczej i kulturalnej seniorów.

W dalszych planach mieszczą się także: "Lekcje Teatralne" dla uczniów i "Szkolenia dla Nauczycieli i Instruktorów Teatralnych" oraz wiele innych atrakcji.

Scena Bajka

Przestrzeń sceny Bajka w Kinie AMOK przeznaczona będzie na prezentacje repertuaru lżejszego, komediowego i muzycznego.

10 listopada, "TO NIE JEST KRAJ DLA WIELKICH LUDZI", One-man show Rafała Rutkowskiego, Teatr Montownia z Warszawy. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem.

Pierwsza w Polsce stand up comedy, gatunek niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, z powodzeniem przeszczepiony przez Rafała Rutkowskiego i Michała Walczaka (jeden z najzdolniejszych młodych dramatopisarzy w Polsce) na grunt polski. One-man show jest zbiorem przezabawnych skeczy, w których pojawiają się najróżniejsze postaci - ksiądz udzielający ślubu byłej ukochanej, żołnierz gej, blondynka u ginekologa Wirtuozeria aktorska i zjadliwość tekstów. Propozycja dla młodych i starych, dla tych, którzy odnieśli sukces i frustratów, jednym słowem - dla wszystkich, którzy żyją w Polsce.

Tekst i reżyseria: Michał Walczak,

Występuje: Rafał Rutkowski.

Kontynuowany będzie cykl "Piosenka jest dobra na wszystko". Cyklu, w ramach którego prezentowane są recitale znakomitych polskich artystów w mistrzowski sposób interpretujących teksty m.in. Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana, Jerzego Satanowskiego, Juliana Tuwima, Bułata Okudżawy czy Kurta Weila. Koncerty prowadzi Bogusław Sobczuk, znawca muzyki i estrady, który o piosence wie niemal wszystko. A opowiada o niej tak: "Powiedzenie, że teatr jest zwierciadłem historii ma swój odpowiednik w określeniu, wedle którego piosenka jest tej historii biżuterią."

Kolejne muzyczne wieczory wypełnią:

22 września, "Rodzynki stroskane winogrona - piosenki Juliana Tuwima".

Scenariusz i rezyseria koncertu - Janusz Gast

kierownictwo muzyczne i aranżacje - Marcin Partyka

wystąpią: Beata Banasik, Jakub Blokesz, Piotr Dąbrówka, Kasia Dereń, Łukasz Jemioła, Justyna Panfilewicz, Ewa Prus, Kamil Studnicki, Monika Węgiel

20 października, "ZOO" Koncert Katarzyna Groniec i teksty Agnieszki Osieckiej.

"ZOO" to tytuł koncertu - muzycznego spotkania z wyjątkowymi utworami Agnieszki Osieckiej, które Katarzyna Groniec konfrontuje z własną wrażliwością artystyczną.

17 listopada, "Widzialność marzeń", koncert Beaty Rybotyckiej.

15 grudnia, "Trzeba marzyć" - Piosenki Jonasza Kofty i Jana Wołka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji