Artykuły

Wrocław. Muzyka z ognia na Świebodzkim

Trwa międzynarodowy projekt "Niedokończony dom", w który zaangażowani są tacy artyści, jak Tokarczuk, Raczkowski czy Libera. Do soboty na Dworcu Świebodzkim odbędą się koncerty, spotkania autorskie i instalacje. W środę odbędzie się pokaz tworzenia muzyki z ognia w wykonaniu holenderskiego artysty.

Od ubiegłej środy Dworzec Świebodzki zyskał nowe życie. Wszystko za sprawą projektu Stephana Strouxa, który opowiada o europejskiej tożsamości i ludzkiej godności. Reżyser wspólnie z takimi artystami, jak Olga Tokarczuk, Zbigniew Libera, Julia Marcell, Marek Raczkowski, próbuje przybliżyć widzom przyczyny i fakty związane z historiami ludzkich wędrówek i migracji. Jednocześnie przypomina, że każdy z nas jest uchodźcą, włączając mieszkańców niemieckiego niegdyś Wrocławia.

Po krótkiej przerwie związanej z tradycyjnym targowiskiem na Dworcu Świebodzkim, projekt wraca ze zdwojoną energią. Od wtorku do soboty (6.09-10.09) na nieczynnej stacji kolejowej odbędą się koncerty, wystawy, spotkania autorskie oraz instalacje.

Codziennie o godzinie 19.00 na Dworcu Świebodzkim widzów czekają rozmaite wydarzenia - od koncertów flamenco przez spotkania autorskie po niezwykły pokaz gry na ogromnych organach połączony z efektami pirotechnicznymi. We wtorek czeka nas muzyczna podróż do Hiszpanii. Tradycyjne dźwięki flamenco oraz saeta (rodzaj spontanicznej pieśni religijnej, która wywodzi się z żydowskiej muzyki obrzędowej) zaprezentuje jedyny żyjący w Polsce śpiewak flamenco - Borja Soto - pochodzący ze słynnej cygańskiej rodzinny z Sewilli.

W środę organizatorzy zaplanowali widowiskowy i niezwykły koncert. Na ogromnych instrumentach przypominających wielkie metalowe organy zagra holenderski twórca Bastiaan Maris. Artysta pracując z parą, ogniem i dźwiękiem kreuje żywe obrazy. Za pomocą różnorodnych narzędzi i technik pirotechnicznych Maris nada nowe artystyczne życie Dworcowi Świebodzkiemu. Jego spektakularne realizacje widzowie mogli oglądać podczas spektaklu "Don't be so sure that you are legal".

W czwartek odbędzie się spotkanie ze słoweńskim poetą i pisarzem Alešem Štegerem. Jego książki zostały przetłumaczone na 16 języków, a wiersze poety pojawiały się w światowych magazynach, takich jak The New Yorker, Die Zeit, Neue Zürcher Zeitung.

Piątek zarezerwowano dla muzyki źródeł w wykonaniu jednej z najaktywniejszych promotorek kultury żydowskiej w Polsce - Bente Kahan. W swoim koncercie zatytułowanym "Only a human being" pieśniarka zaśpiewa interpretacje poezji Tadeusza Różewicza w tłumaczeniu Joanny Trzeciak. Pierwszy raz artystka zaprezentowała materiał w czerwcu 2015 roku z okazji 10-lecia istnienia Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

W sobotę o 19.00 odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk. Pisarka będzie czytać fragmenty swojej najgłośniejszej książki, uhonorowanej nagrodą Nike - "Księgi Jakubowe". O godz. 20:00 projekt "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines" zakończy koncert, podczas którego na jednej scenie zobaczymy małe i wielkie instrumenty. Eksperymentujący z potężnych rozmiarów organami - Bastiaan Maris - zagra wspólnie z zespołem Małe Instrumenty koncentrującym się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych form. Tego nie można przegapić!

Oprócz wydarzeń o 19.00 na Dworcu Świebodzkim odbędą się stałe punkty programu. Codziennie od godz. 17.00 czynne będą wystawy. Widzowie będą mogli oglądać unikatową kolekcję 64 karykatur najlepszych autorów gatunku z całej Europy, rysunki Raczkowskiego, fotografie, instalacje multimedialne oraz pokazy filmowe. O 18.00 Scena na Świebodzkim zmieni się w miejsce spotkań największych religii Europy. Na jednej scenie zabrzmią tradycyjne polifoniczne pieśni chrześcijańskie oraz obrzędowe kompozycje żydowskie z Europy.Widowiskowy pokaz tańca wirujących derwiszów został przeniesiony na godzinę 20.00.

Bilety kosztują symboliczną złotówkę i można je zakupić wyłącznie bezpośrednio przed wydarzeniem. Projekt potrwa do 10 września. Więcej informacji i pełny program na www.niedokonczonydom.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji