Artykuły

Ornontowice. Teatr Naumiony w programie Teatr Polska

Teatr Naumiony z Ornontowic ze spektaklem "Kopidoł" w reż. Iwony Woźniak otrzymał dofinansowanie objazdów w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - Teatr Polska. Pierwszy spektakl 23 września w Rybniku-Boguszowicach.

Jest to równoznaczne z wyjazdem Teatru w ogólnopolską trasę do miast, miasteczek i wsi, gdzie wspólnie z mieszkańcami będziemy odkrywać ich lokalne historie. Wykorzystując techniki pracy Teatru Naumionego chcemy zainspirować widzów do szukania i przyglądania się historiom i symbolom ich własnej miejscowości. W każdej z odwiedzanych miejscowości przeprowadzimy warsztaty teatralne zainspirowane miejscową historią. Następnie zaprosimy widzów na spektakl "Kopidoł".

Teatr Naumiony jest żywym dowodem na to, że konfrontacja na deskach teatru z przeszłością wzmacnia lokalną społeczność i wyzwala przywiązanie do swojego miejsca zamieszkania.

Program Teatr Polska został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.

Udział w programie Teatr Polska to dla teatrów możliwość dotarcia ze spektaklami do nowych widzów, głównie z niewielkich miejscowości, oddalonych od siedziby danego teatru. To spotkanie z publicznością, która na co dzień ma utrudniony dostęp do oferty kulturalnej. Program sprzyja nawiązaniu kontaktów między teatrami i organizacjami pozarządowymi a ośrodkami kultury, które mogą zaowocować dalszą współpracą twórczą.

Teatr Polska jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.polska.e-teatr.pl

www.instytut-teatralny.pl

www.e-teatr.pl

***

Trasa objazdu Teatru Naumionego z Ornontowic

Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach / 23 września / 18:00

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach / 5 października / 18:00

Sierakowski Ośrodek Kultury / 8 października / 18:00

Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach / 30 października / 18:00

Ośrodek Kultury w Brzeszczach / 5 listopada / 18:00

Pracownia Otwarta Kontrola w Ostrowcu Świętokrzyskim / 17 listopada / 18:00

Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale / 25 listopada / 18:00

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie / 26 listopada / 18:00

***

Spektakl "Kopidoł"

Historia kopidoła (grabarza) i jego rodziny jest osadzona w 50 - latach XX wieku na terenie wioski na Górnym Śląsku. Tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, której codzienność zostaje zakłócona przez śmierć seniora rodu. W przedstawieniu wykorzystano obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach. Całość zagrana jest w gwarze śląskiej.

Pomimo bardzo poważnej tematyki spektakl utrzymany jest w konwencji tragikomedii, gdzie dość zabawne perypetie rodzinne przeplatają się ze śląską obrzędowością.

"Kopidoł" jest spektaklem wywodzącym się ze śląskiej tradycji pochówku, w którym nie brak jednak komediowych odniesień do współczesności i głębokiego namysłu nad przemijaniem.

--

Reżyseria: Iwona Woźniak

Asystent reżysera / sufler / konsultant do spraw językowych: Teresa Machulik

Tekst: Joanna Sodzawiczny

Scenografia i kostiumy: Sabina Baron

Charakteryzacja: Helena Chwałek

Przygotowanie muzyczne: Nina Wolska, Paweł Łebek

Reżyseria świateł: Marcin Thomann

W roli Kopidoła: Bartłomiej Garus

Występują: Bronisława Porembska, Jolanta Sodzawiczny, Magdalena Owczarek, Beata Kniejska, Stefan Owczarek, Józef Ignasiak, Joanna Sodzawiczny, Joanna Wiaterek, Sylwia Zajusz, Karolina Jaworska, Karolina Sosna, Patryk Skolik, Dominik Sodzawiczny, Łukasz Domin, Łukasz Gocal

Obsługa techniczna: Edward Szolc, Henryk Sodzawiczny, Stefan Machulik, Janusz Golec, Rafał Woźniak

Realizacja filmu: Sandra Jaworudzka

PR i promocja: Jagoda Stuła, Marcin Musialik

Czas trwania: 70 min

***

O Teatrze Naumionym

Tradycje amatorskiego ruchu teatralnego w Ornontowicach sięgają lat 20-tych ubiegłego stulecia i to właśnie w tym nurcie zakorzeniony jest Teatr Naumiony.

W pierwszych latach swej działalności Teatr Naumiony wystawił wiele spektakli, najwięcej tych autorstwa Albina Siekierskiego, z czego najbardziej znany to "Domek z ogródkiem".

Jednak prawdziwy rozwój teatru rozpoczął się w roku 2011 - premiera przedstawienia "Marika", w kolejnych latach powstały następujące spektakle: "Hebama" (2014), "Jasełka" (2014) i "Kopidoł" (2016) . Autorem dwóch pierwszych jest Dariusz Dyrda, natomiast autorką "Kopidoła" - Joanna Sodzawiczny (aktorka teatru, ma na swoim koncie również tłumaczenie "Jasełek" na gwarę śląską). Każdy tekst opowiada o historii Górnego Śląska lub w ten czy inny sposób traktuje o ludziach i tradycjach regionu.

Przy tworzeniu spektakli grupa inspiruje się muzyką pochodzącą z terenu Górnego Śląska, z pietyzmem przygotowuje kostiumy i scenografię, tak by w nowoczesny sposób nawiązywały do tradycyjnych śląskich strojów i wystrojów mieszkań.

Reżyserką i prowadzącą teatr od 2009 roku jest Iwona Woźniak, której wielką pasją jest kultywowanie i zachowywanie tradycji śląskich.

Jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie i APT Gardzienice. Na co dzień zajmuje się działaniami związanymi z szeroko pojętą pedagogiką teatru, reżyseruje, tworzy wiele inicjatyw kulturalnych. To właśnie dzięki jej pracy Teatr Naumiony odniósł sukces czego dowodem są liczne nagrody m.in. nagroda Ministra Kultury oraz nominacja do "Złotych Masek" Województwa Śląskiego w kategorii wydarzenie teatralne 2014.

Teatr Naumiony działa przy ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach. Grupa wspierana jest przez: Urząd Gminy Ornontowice, Fundację Szafa Gra, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach to "Miejsce dla ludzi z pasją", które stwarza przestrzeń dla rozwoju różnorodnych zainteresowań. Jednym z najistotniejszych obszarów działań instytucji jest zachowanie i promocja śląskiego dziedzictwa kulturowego przez zastosowanie niestandardowych działań i nowoczesnych form przekazu.  www.centrumarteria.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji