Artykuły

Warszawa. "Pasażerka" otworzy sezon w TW-ON

Sezon 2016/2017 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej otworzy opera Mieczysława Weinberga "Pasażerka" na podstawie powieści Zofii Posmysz.

Książka pod tym samym tytułem, której wznowienie przygotował Teatr, a która stała się inspiracją do powstania opery, zostanie zaprezentowana podczas otwartego spotkania z jej autorką w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 9 września o godzinie 18.00. W czasie spotkania będzie można książkę kupić oraz otrzymać autograf Zofii Posmysz. Dodatkową atrakcją dla uczestników tego spotkania, przygotowaną wspólnie przez Operę Narodową i POLIN, jest zaproszenie na jeden ze spektakli "Pasażerki", które będzie można otrzymać i do 14 września 2016 roku wymienić na bezpłatny bilet w kasie Teatru Wielkiego.

Pisarka Zofia Posmysz podczas II wojny światowej była więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Ravensbrück. Z tamtych doświadczeń zrodziła się powieść Pasażerka, historia przypadkowego spotkania byłej więźniarki z dawną oprawczynią. To historia do głębi poruszająca - nic więc dziwnego, że niemal natychmiast stała się inspiracją dla twórców z innych dziedzin sztuki. "Gdy film Andrzeja Munka zdobył w Cannes Nagrodę Krytyki Filmowej, na Pasażerkę zwrócił uwagę sam Szostakowicz. Powiedział Weinbergowi, że to temat dla niego. I wtedy zaczęło się zainteresowanie Pasażerką jako podstawą do napisania libretta opery" - wspomina autorka.

Operę Mieczysław Weinberg ukończył w 1968 roku, lecz klimat polityczny tamtych czasów stanął na przeszkodzie wystawieniu dzieła. Doszło jedynie do jego koncertowego wykonania w Moskwie. Prawdziwy sukces tytułu rozpoczął się wraz z koprodukcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Festiwalu Muzycznego w austriackim Bregenz (Bregenzer Festspielele), gdzie w 2010 roku odbyła się prapremiera opery w reżyserii Davida Pountneya. "Najpierw był Festiwal w Bregencji i Warszawa. Później Londyn, Houston, Nowy Jork, Chicago, Detroit i Floryda. I wszędzie, za każdym razem: przepołowiona światłem i dźwiękiem scena. Rozbawiona, zamożna Europa. I piekło Holocaustu. Pamięć o nim trwa. Świat nie może zapomnieć" - czytamy w opisie spektaklu. David Pountney znany jest już polskiej publiczności jako reżyser oper "Wilhelm Tell" i "Straszny dwór" (Warszawa) oraz inscenizacji drugiej opery Weinberga - "Portret" (Poznań). To dzięki niemu Weinberg powrócił do powszechnej świadomości nie tylko Polaków, ale i całego środowiska muzycznego.

Już 18 września "Pasażerka" Mieczysława Weinberga powróci na scenę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Kolejny spektakl: 20 września. W sprzedaży są ostatnie bilety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji