Artykuły

Schron premiera Teatru Logos

Pierwszą premierą sezonu 2016/2017 będzie Schron według scenariusza i w reżyserii Bogusława Kierca. Spektakl działającego przy Kościele Środowisk Twórczych teatru Logos będzie można obejrzeć we wrześniu osiem razy. Po raz pierwszy — w sobotę o godz. 19.

Bogusław Kierc sięgnął do twórczości Jules'a Supervielle'a (1884-1960), autora docenionych przez Rilkego Grawitacji i Poematów o nieszczęśliwej Francji, neoklasycysty, który mawiał o sobie, że jest „poetą-dramatopisarzem". Supervielle często nawiązywał do Biblii i mitologii. Na scenariusz Schronu składają się utwory z opublikowanego w 1938 r. tomu La fable du monde (Baśń świata) w przekładzie Zbigniewa Bieńkowskiego.

— Supervielle to autor niemal zupełnie zapomniany. A to, co napisał, świetnie pasuje do dzisiejszych czasów — mówi Bogusław Kierc. — Schron [ na zdjęciu] jest rodzajem rekolekcji czy rekapitulacji. Żyjemy w trudnych czasach. Trwa trzecia wojna światowa, o której niedawno mówił papież Franciszek. Niektórzy doświadczającej bezpośrednio, a inni nie zdają sobie z niej sprawy, ale jest ona brutalnym faktem.

Autorką scenografii jest Beata Tomczyk, za muzykę odpowiada Jacek Wierzchowski. W obsadzie: Jolanta Kowalska, Michał Sar, Marek Kasprzyk, Marek Targowski, Luiza Łuszcz-Kujawiak, Monika Tomczyk, Paweł Pilarczyk, Sabrina Wanjes i Martyna Rzeźnik.

Premierę Schronu w Teatrze Logos (ul. Skłodowskiej-Curie 22) zaplanowano na sobotę, godz. 19. Kolejne spektakle w niedzielę i poniedziałek oraz 20 i 21 września (godz. 19), a także 29 i 30 września (godz. 20). Wstęp jest bezpłatny, wejściówki można rezerwować telefonicznie (42 637 65 45). 20 września Teatr Logos zaprasza na dwutysięczny spektakl.

4 września w Europejskim Centrum Kultury „Logos" odbędzie się wernisaż wystawy grafik Jana Szmatlocha. Spektakl pod tytułem Schron przygotowuje też Maciej Kowalczyk, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. 24 września w Teatrze Zamiast pokaże premierowo monodram będący adaptacją opowiadania Franza Kafki.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji