Artykuły

Wrocław. "Niedokończony dom" na Dworcu Świebodzkim

Z tej stacji kolejowej wyjeżdżali dawni breslauerzy, pozostawiając swoje miasto, tu przyjeżdżali z polskich Kresów repatrianci. Teraz Dworzec Świebodzki stanie się sceną multimedialnego widowiska przygotowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Projekt "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines" to opowieść o przyczynach, potrzebach i faktach związanych z migracją ludzi w Europie.

To rozpisana na wiele sztuk i wiele opowieści refleksja Stephana Strouxa, reżysera, który do współpracy zaprosił twórców z Polski i zagranicy - począwszy od jednej z najważniejszych współczesnych polskich pisarek, Olgi Tokarczuk, przez znanego ze swoich obrazoburczych działań Zbigniewa Liberę, promotorkę kultury żydowskiej w Polsce Bente Kahan, wybitnych niemieckich aktorów Barbarę Nüsse i Petera Franke, skończywszy na poecie Matthiasie Göritz, kojarzonym m.in. ze spektaklem "Transfer!" w reżyserii Jana Klaty.

Już ta lista nazwisk może być zachętą do obejrzenia multimedialnego widowiska, ale jeszcze ważniejszym magnesem powinna być idea przewodnia, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o naszą tożsamość, wpływ zdarzeń historycznych na budowanie relacji międzyludzkich i osobiste wybory.

Multimedialne widowisko składać się będzie z dwóch powiązanych ze sobą części, odbywających się we wnętrzu i na peronach dworca. Część pierwsza odbywać będzie się codziennie między 31 sierpnia a 10 września w budynkach dworca.

Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w czytaniach, pokazach filmowych, koncertach oraz wystawach.

Podczas widowiska "Religions or Conversions" publiczność usłyszy brzmienia tradycyjnych pieśni chrześcijańskich, żydowskich oraz weźmie udział w pokazie kultury sufi. Kwestie ludzkiej godności, komunikacji i relacji międzyludzkich w swoim koncercie "Respect for living" poruszy laureatka Paszportu "Polityki" Julia Marcell. W programie muzycznym nie zabraknie także brzmień flamenco, które zaprezentuje żyjący w Polsce i mieszkający we Wrocławiu śpiewak flamenco Borja Soto.

Nie mniej ważna będzie część wizualna - na ekspozycji "On the run" pokazane zostaną 64 karykatury autorstwa najbardziej znanych twórców gatunku z całej Europy, które zebrał Koos van Weringh.

Kolekcję swoich rysunków zaprezentuje także Marek Raczkowski.

Jednak całość projektu skoncentrowana jest wokół spektaklu "Don't be so sure that you are legal", który odbędzie się od 31 sierpnia do 3 września na peronach stacji.

- Obie części są komplementarne, lecz mogą być traktowane jako odrębne całości - twierdzą organizatorzy. - Wzajemne relacje w obrębie przedstawienia są złożone i nie stawiają granic zarówno dla wyobraźni artystów, jak i widzów.

Na podstawie kilkudziesięciu wywiadów, filmów i zdjęć artyści starali się ukazać, co oznacza opuścić własny dom i wyruszyć w podróż w nieznane. Jak w tej sytuacji zabrać ze sobą choć część dotychczasowej tożsamości lub w jaki sposób zacząć budować nową?

- Sięgając do swojego DNA, dowiedzielibyśmy się, że historia migracji dotyczy każdego z nas - twierdzi reżyser. - Ostatnie wydarzenia na świecie pokazują nam, jak krucha i ulotna jest absolutna pewność swojego świata, tożsamości czy narodowości.

W spektaklu udział wezmą aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu (Małgorzata Gorol, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba), artyści związani na co dzień z Instytutem Grotowskiego (Ditte Berkeley, Matej Matejka, Agnieszka Ćwieląg) i znany ze współpracy ze Smolikiem śpiewak fado Joao de Soussa.

NA DWORCU ŚWIEBODZKIM

"Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines"

Spektakl, wystawy, instalacje, koncerty od 31 sierpnia do 10 września na Dworcu Świebodzkim.

Reżyseria Stephan Stroux.

Część pierwsza (wystawy, koncerty, instalacje): 31.08-10.09, godz. 17-20.30

Część druga (przedstawienie "Don't be so sure that you are legal"): 31.08-3.09, godz. 20.30

Bilety 1 zł

Więcej niedokonczonydom.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji