Artykuły

Cały Wajda na planszach

W ramach obchodów 90 rocznicy urodzin wielkiego mistrza polskiego kina, Andrzeja Wajdy, na gdyńskim festiwalu zaprezentowana zostanie jubileuszowa wystawa poświęcona jego twórczości.

Filmy konkursowe, pokazy retrospektywne, prezentacje specjalne twórczości różnych reżyserów - tak, to wszystko będzie ważne podczas rozpoczynającej się już niedługo, 41 edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ale najważniejszy będzie Andrzej Wajda.

Twórca w marcu skończył 90 lat, a organizatorzy gdańskiej imprezy - było nie było: najważniejszego w ciągu roku święta polskiej kinematografii - postanowili uczcić to na kilka różnych sposobów. Już wcześniej było wiadomo, że podczas festiwalu specjalny, zamknięty pokaz będzie miał najnowszy film reżysera, "Powidoki" - biograficzny obraz poświęcony malarzowi Władysławowi Strzemińskiego, w którego wcielił się Bogusław Linda.

Dziś okazało się, że to nie wszystkie atrakcje związane z mistrzem polskiego kina. Przez cały czas trwania festiwalu będzie można oglądać wystawę "Wajda 40/90". Jej tytuł odnosi się z jednej strony do wieku twórcy, z drugiej - 40 pełnometrażowych filmów fabularnych, które ma w swoim bogatym dorobku. Wystawa prezentować je będzie w porządku chronologicznym, od słynnego debiutu, filmu "Pokolenia" z 1954 roku do "Powidoków".

Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny. Jej zasadniczą część stanowić będą plansze, na których znajdą się teksty - po polsku i po angielsku, w końcu na festiwalu pojawia się przecież sporo zagranicznych gości, a także materiały ilustracyjne, dotyczące poszczególnych tytułów. Autorstwo tych pierwszych powierzono filmoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Krzysztofowi Kornackiemu, te drugie to przede wszystkim kadry z filmów, fotosy z planów filmowych i plakaty, które reklamowały poszczególne tytuły. Ale to jeszcze nie wszystko - uzupełnieniem każdej planszy będzie kod, za pomocą którego będzie można na telefonie zobaczyć materiały video: zwiastuny i fragmenty poszczególnych filmów.

Wystawa będzie miała charakter otwarty, plenerowy - plansze ustawione będą na 11 stelażach, wysokich na 2,5 metra, które ustawione będą w samym sercu gdyńskiego miasteczka festiwalowego: na ul. Armii Krajowej, pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym, czyli dwoma miejscami, w których odbywać się będą festiwalowe projekcje. Wystawy nie sposób więc będzie nie zauważyć, przechodząc między kolejnymi seansami.

Kuratorką wystawy jest Natalia Chojna, a o jej stronę graficzną zadbała Ola Kot. Głównymi organizatorami ekspozycji są Polski Instytut Sztuki Filmowej i Filmoteka Polska. Została ona przygotowana we współpracy z licznymi instytucjami związanymi z polskim kinem - studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Gdyński Festiwal Filmowy odbędzie się w tym roku w dniach 19-24 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji