Artykuły

Poznań. Wszystkie twarze tańca

Ponad 40 tanecznych technik - od ballet dance, przez taniec współczesny, jazz, aż po hip-hop oraz dancehall. Pedagodzy z Maroka, USA, Niemiec i różnych stron Polski. Zajęcia w czterech obiektach na terenie Poznania. A wieczorami - spektakle 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca. To wszystko - od 20 do 27 sierpnia w ramach XXIII Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań.

Twórcy imprezy byli pionierami - zaprosili do tańca całą Polskę, na długo przed boomem na telewizyjne programy, gdzie każdy może spróbować swoich sił. Na warsztatach tańczyły osoby niewidome i niedowidzące, starsi, młodsi, amatorzy i profesjonaliści. Wielu uczestników warsztatów przyjeżdża w sierpniu do Poznania od lat. Także z zagranicy.

Tancerze, którzy się nie znają

W sobotę 27 sierpnia o godz. 16 Dancing Poznań zamknie finałowy pokaz na dziedzińcu Urzędu Miasta. Ale zanim to się stanie, uczestników czeka praca na warsztatach. Wśród egzotycznie brzmiących technik znalazły się tym razem m.in. gaga, tango dla mężczyzn, bachata, body following czy warsztat zatytułowany "Ciało otwarte. Taniec współczesny zorientowany na zmianę".

Dancing Poznań trudno dziś sobie wyobrazić bez festiwalu teatrów tańca. W tym roku organizatorzy zaprosili m.in. zespół Tchekpo Dance Company, który pokaże premierowy spektakl "Pourquoi pas...", przygotowany specjalnie z myślą o poznańskiej publiczności. Na scenie czworo tancerzy i jeden muzyk. - Nie znają siebie nawzajem, nic o sobie nie wiedzą. Każdy z nich mówi innym językiem - czytamy w zapowiedzi.

Tchekpo Dance Company została założona w 1991 r. w Angers we Francji przez Tchekpo Dan Agbetou, artystę z Zachodniej Afryki. W 1995 r. przyjechał do Niemiec, gdzie kontynuuje pracę z Tchekpo Dance Company. Zespół jest częścią globalnego projektu tanecznego DansArt Tanznetworks, nazywanego międzynarodowym uniwersytetem tańca.

Premiera - w sobotę, 21 sierpnia, o godz. 21 na Scenie Wspólnej. Kolejny pokaz - w niedzielę.

Taneczna podróż

Twórcy warsztatów zaprosili też do Poznania Sopocki Teatr Tańca ze spektaklem "Wszystko co widać. OHIO" (czyli "godzinną taneczną podróżą w duchu teatru Piny Bausch", jak napisał jeden z recenzentów), cztery spektakle Kieleckiego Teatru Tańca, "Przenikanie" Iwony Olszowskiej i Anny Haracz czy grupę Witamina T, złożoną ze studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej PWST.

Zobaczymy też - jak co roku - spektakle Polskiego Teatru Tańca. A wśród nich - m.in. "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza", w choreografii Ewy Wycichowskiej, która z końcem lata żegna się ze swoim zespołem jako jego dyrektor.

W piątek o godz. 21, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem warsztatów, na dziedzińcu Urzędu Miasta zobaczymy widowisko "Usłyszeć Taniec". To pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz.

Więcej - www.ptt-poznan.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji