Artykuły

„Peregrinus” - aktorzy wędrujący z walizką, która „gra” w spektaklu

Zrealizowany w Teatrze KTO spektakl Jerzego Zonia Peregrinus został zaproszony na The New York International FRINGE Festival. Zespół teatru leci do Nowego Jorku dzisiaj, pozostanie tam do połowy miesiąca.

— Zagramy nasz spektakl osiem razy i to w centrum Manhattanu, w tak znakomitych miejscach, jak Union Square, Governor's Island czy Czwarta Ulica. To dla mnie fascynujące — mówi z dumą Jerzy Zoń, reżyser spektaklu, twórca inspirowanego twórczością poetycką T.S. Eliota scenariusza i autor opracowania muzycznego.

– „My wydrążeni ludzie/My chochołowi ludzie” – pisał Eliot w swym poemacie Ziemia jałowa i o takich ludziach jest ta opowieść. Starsi odnajdują w niej swoje dzieci, wciągnięte już w obecny świat, młodzi widzą siebie — żyjących według schematu: wstać, do roboty, powrót, klub, opić się, sen, wstać, do roboty, powrót, klub, opić się, sen...

Zdehumanizowana praca, zuniformizowany ubiór, zautomatyzowane czynności, zunifikowani ludzie. Dlatego wszystkie postaci są w takich samych maskach, w takich samych garniturach, w takich samych butach... Ci ludzie, nazywani korpoludkami, już stracili swe właściwości, zatracili indywidualizm... Roboty — komentuje spektakl Jerzy Zoń.

Dodajmy, że odgrywające istotną rolę maski zaprojektowała, podobnie jak scenografię i kostiumy, Joanna Jaśko-Sroka.

– Aktorzy KTO już też są trochę peregrinusami – śmieje się Jerzy Zoń. I opisuje, że podróżując muszą sami wozić kostiumy i dekoracje. Każdy aktor jedzie zatem ze specjalnie skonstruowaną, okutą walizką, która „gra” w spektaklu, a zarazem mieści w sobie maskę, kostium, buty i potrzebne aktorowi kosmetyki. Waży, i tak to zostało zaprojektowane, 23 kilogramy, czyli tyle, ile w ramach biletu można nadać jako bagaż. Rzeczy osobiste aktorzy muszą zabrać w ramach bagażu podręcznego, ograniczonego do ośmiu kilogramów.

Dotychczas Peregrinusa, którego premiera odbyła się w maju 2015 r. w Mediolanie podczas targów EXPO, oglądali widzowie w Anglii, Chorwacji, Iranie, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii, we Włoszech. Zagrany został już ponad 40 razy.

Na nowojorski festiwal Teatr KTO powraca po 13 latach; wówczas prezentował kameralny autorski spektakl Jerzego Zonia, inspirowany twórczością Hrabala, Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać, który został owacyjnie przyjęty. W tym roku został zaproszony również inny grany w sali spektakl — Chór sierot, ale teatr uznał, że nie dowiezie rekwizytów potrzebnych do dwóch przedstawień. Pojedzie z Chórem sierot za rok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji