Artykuły

Londyn. Teatr Narodowy otwiera studio wirtualnej rzeczywistości

Teatr coraz odważniej sięga po nowoczesne technologie. Mają one pomóc aktorom w przygotowaniu do roli, ale także wciągać widzów w nowocześnie podane opowieści.

Kiedy aktorzy Teatru Narodowego w Londynie przygotowywali się do trudnych ról, do tej pory mieli do dyspozycji tradycyjne metody: czytali historyczne książki, oglądali dokumenty lub wywiady z epoki. Teraz mogą naprawdę "zobaczyć", jak wyglądało życie w innym miejscu i czasie. Wszystko dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości. Ostatnio aktorzy "przenieśli się" do Dublina z początków XX w., za czasów powstania wielkanocnego.

- To było poruszające doświadczenie - powiedział Tom Vaughan Lawlor, który w ten sposób przygotowuje się do roli w spektaklu "The Plough and the Stars". - Chwilę mi zajęło skoncentrowanie się na pracy, bo samo wejście w wirtualną rzeczywistość było dla mnie niezwykłe.

Ale to niejedyny sposób, w jaki Teatr chce wykorzystywać nowe technologie. We wtorek Teatr Narodowy oficjalnie otworzył studio wirtualnej rzeczywistości (w skrócie VR, od angielskiego "virtual reality"), które ma pomóc w tworzeniu wciągających opowieści. Rufus Norris, dyrektor artystyczny Teatru, jest entuzjastą VR. W marcu ubiegłego roku w kierowanej przez niego instytucji pokazano "wonder.land", film oparty na musicalu Damona Albarna (wokalisty Blur i Gorillaz), oczywiście oparty na technologii VR. Dotąd obejrzało go ponad 90 tys. widzów.

- To nie żadna sztuczka ani sposób na to, by być w czymś pierwszym. Chodzi nam o to, żeby działać jak najefektywniej i sięgać po rozwiązania z przyszłości - powiedział Toby Coffey, dyrektor nowo otwartego studia.

To kolejny ciekawy projekt brytyjskiego Teatru Narodowego. Pod koniec lipca Rufus Norris ogłosił, że Brexit stał się dla artystów zimnym prysznicem, ponieważ uświadomił im, że duża część społeczeństwa czuje się ignorowana. Z tego powodu dyrektor rozpoczął projekt, który ma polegać na rozmowach z mieszkańcami Wielkiej Brytanii pochodzącymi z różnych miejscowości, środowisk, a także np. różnych wyznań.

- Sztuka powinna odpowiadać na aktualne wydarzenia - powiedział wtedy dyrektor artystyczny Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji