Artykuły

Lublin. Miasto zamienia się w wielką cyrkowo-teatralną arenę

Od czwartku do niedzieli wystąpi na niej ponad 100 artystów z całego świata. Hasłem 7. edycji Carnavalu Sztukmistrzów będzie klaunada.

- To jedyny festiwal w Polsce, który pozwala uczestniczyć w tego typu zabawie bez jakiegokolwiek skrępowania - mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny.

Program różni się znacznie od tradycyjnego rozumienia cyrku. Lubelska impreza to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma zbliżona do teatru, a także buskerstwo wywodzące się z dawnej ulicznej sztuki ludycznej. No i nie ma tu artystów wykorzystujących do pokazów zwierzęta.

- Siódmą edycję festiwalu można scharakteryzować trzema słowami: różnorodny, międzynarodowy i nowatorski - wylicza odpowiedzialna za program Marta Kuczyńska. - Lejtmotywem będzie postać idioty-błazna. To bohater, który łączy przeciwieństwa: czarne z białym i dobro ze złem, stoi pośrodku, łagodzi i katalizuje napięcia społeczne, m.in. ucząc śmiać się z siebie samych.

Zamiast zwierząt - lalki

W tym roku zamiast wielkiego widowiska będą dwa mniejsze, odbywające się jednocześnie w różnych częściach miasta.

Wystawiany przez włoską grupę eVenti Verticali spektakl "Wanted" to pokaz tańca i akrobatyki połączony z animacjami wideo (ul. Olejna).

Z kolei "Cyrk bez zwierząt" Kliniki Lalek to widowisko, w którym w rolach zwierząt występują lalki animowane przez aktorów (plac przed Teatrem Andersena).

W sumie wystąpi w Lublinie ponad 100 artystów, m.in. z USA, Argentyny i Kirgistanu.

W Teatrze Starym zaprezentuje się m.in. izraelsko-francuska grupa La Boca Abierta. Kobiecy duet jest laureatem konkursu CircusNext wspomagającego talenty eksperymentujące z nową sztuką cyrkową.

Warto wybrać się na spektakl "H.S." belgijskich klaunów z La Chouing, którzy zaaranżują na scenie własną śmierć.

A włoskie trio Betticombo, laureaci europejskiego konkursu Cyrk Przyszłości, połączy elementy tradycyjnych dyscyplin cyrkowych z klaunadą.

Strzel sobie z bicza!

W programie są darmowe warsztaty: pod okiem kolektywu Martine a la Plage będzie można poćwiczyć takie umiejętności jak rzucanie nożem, manipulowanie monetą, strzelanie z bicza czy fitness palców.

Przestrzeń miasta wypełni też muzyka na żywo, skupiona wokół placu Po Farze w wykonaniu charyzmatycznych bandów (Attentat Fanfare!, Hańba!, Georg Viktor Emmanuel). Dla dzieci - Miasteczko Zabaw Niezwykłych Klanzy, które będzie działać na skwerze przy ulicy Hempla.

Festiwalowi towarzyszy Urban Highline, którego uczestnicy chodzą po rozpiętych między budynkami taśmach, będzie 350 śmiałków z 30 krajów.

Wstęp na większość wydarzeń jest wolna, na wybrane spektakle obowiązują bilety w cenie 15 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji