Artykuły

Chorzów. Spektakle teatralne i festiwal muzyczny w skansenie

Uważacie, że w chorzowskim skansenie nic się dzieje? Wręcz przeciwnie! W przyszłym miesiącu instytucja będzie gościła Teatrzyk Ogródkowy i organizowała Festiwal Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka "Południca".

Czym jest Chorzowski Teatr Ogrodowy chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. W ramach imprezy już od 7 lat organizowany jest Teatrzyk Ogródkowy skierowany do dzieci.

Spektakl wędrujący po skansenie

- Cieszę się, że udało nam się go w tym roku realizować w "Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny". Chcemy tu pokazywać spektakle kameralne dla dzieci, które często nawiązują do teatru jarmarcznego - informuje Sergiusz Brożek, główny sprawca i Naczelny Ogrodnik Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.

Pierwsze przedstawienie pokaże katowicki "Teatr Gry i Ludzie". W sobotę 6 sierpnia aktorzy zaprezentują "Opowieści wagantów". - Waganci przybędą do skansenu drewnianym wozem i zbiorą wokół siebie publiczność. Potem będą wędrować po skansenie i dopiero w konkretnym miejscu rozpakują się i zagrają. Tak jak to drzewiej bywało. Z drugiej strony aktorzy Teatru Gry i Ludzie grają bardzo współcześnie, uprawiając tzw. teatr przedmiotu. Tym spektaklem chcemy pokazać dzieciom, że teatr można robić wszędzie i z wszystkiego - dodaje dyrektor CHTO.

Będzie też Dziecinada

W skansenie dzieci zobaczą jeszcze trzy spektakle. W sobotę 13 sierpnia Teatr w Kłodzku zaprezentuje "Daszeńkę, czyli żywot szczeniaka". W poniedziałek 15 sierpnia tradycyjnie odbędzie się "Dziecinada", czyli dzień warsztatów dla dzieci. Tego dnia ze spektaklem wystąpi również słowacki teatr Divadlo PIKI. Zaś w trzecią z sobót, czyli 20 sierpnia Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina zaprezentuje przedstawienie "O Talerzu Nierozbitku". Wstęp wolny.

Po festiwalu teatralnym - muzyczny

Kiedy skończy się Teatrzyk Ogródkowy, zacznie się coś nowego, a mianowicie II edycja Festiwalu Piosenki Polskiej im. Kazimierza Grześkowiaka "Południca". - Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż ma to być poważny festiwal. Składa się z części konkursowej i koncertowej. Piosenka laureata tegorocznego konkursu będzie prezentowana w Polskim Radiu Katowice. Mamy nadzieję, że stopniowo nasz festiwal stanie się kuźnią przebojów - mówi Andrzej Sośnierz, dyrektor "Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" i pomysłodawca festiwalu.

Impreza odbędzie się dniach 27-28 sierpnia. W części konkursowej usłyszymy młodych, mniej znanych artystów, jednak na scenie pojawią się też już dobrze znane osobistości. W sobotę wystąpi Kazik Staszewski z Kwartetem ProForma. W niedzielę na scenie pojawi się zespół Raz Dwa Trzy. Tego dnia imprezę poprowadzi Artur Andrus.

Kilka słów o patronie

Dlaczego patronem festiwalu jest Kazimierz Grześkowiak? W latach 70. był on w czołówce polskich gwiazd estrady. Dwukrotnie zwyciężył podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. - Oceniał bieżące sprawy, ale w masce "głupka wiejskiego". To oczywiście była gra z jego strony. Pozwoliło mu to na niezwykle dosadne oceny ówczesnej rzeczywistości, a jednocześnie nie był negatywnym bohaterem pierwszych stron gazet - mówi Jan Kondrak, Przewodniczący Rady Programowej Festiwalu.

W tym festiwalu chodzi o szukanie alternatywnego, satyrycznego spojrzenia na rzeczywistość. - Po drugie chcielibyśmy tym festiwalem przypomnieć ludziom, że istnieje coś takiego, jak polska tradycja muzyczna - dodaje Kondrak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji