Komediowo i muzyczne
Nowy sezon w teatrach rozrywkowych. Wyrypajew reżyseruje w teatrze Jandy, Roma wystawi Księgę dżungli, Teatr 6.piętro zaczyna od Ożenku.
Grający przez całe wakacje Teatr Polonia nowy sezon rozpocznie 23 września premierą Zabawy Marka Modzelewskiego, scenarzysty i dramaturga. W roli reżysera debiutuje aktorka filmowa i teatralna Iza Kuna. W obsadzie: Anna Moskal, Marcin Perchuć i Bartosz Sak. Trzy tygodnie później, także w Polonii, zobaczymy komedię Iwana Wyrypajewa Słoneczna linia w jego reżyserii i z nim w obsadzie [na zdjęciu]. Rosyjski reżyser, nazywany współczesnym Czechowem, ma na koncie wiele entuzjastycznie przyjmowanych przedstawień. Wystarczy tylko przypomnieć Lipiec z ówczesnego Teatru na Woli, Taniec Delhi z Teatru Narodowego czy Nieznośnie długie objęcia z Powszechnego, za które reżyser został uhonorowany Grand Prix festiwalu Kontrapunkt. W Słonecznej linii na scenie partnerować mu będzie Karolina Gruszka, prywatnie żona reżysera, z którą od lat tworzą udany artystyczny tandem.
U Jandy na bogato
Teatry Krystyny Jandy, mimo mniejszej dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury, do końca roku pokażą jeszcze dwie duże premiery. Na 18 listopada w Polonii zaplanowano Chłopców Stanisława Grochowiaka. Przedstawienie pokazywane na najważniejszych polskich scenach wyreżyseruje Mirosław Gronowski. Miejsce akcji — dom starców prowadzony przez zakonnice gdzieś na głębokiej prowincji. Bohaterowie — starsi panowie. Zamknięto ich tu, choć kiedyś byli przedsiębiorcami, żołnierzami, profesorami. Jak nastolatki na koloniach próbują ukryć przed swoimi opiekunkami butelkę wódki. Chłopcy-starcy konspirują przeciw zakonnicom-strażniczkom, toczy się ciągła gra o zachowanie godności i humoru w ponurym, odczłowieczającym przytułku. Ale gdy jeden z rencistów w końcu opuści zakład, wkrótce za nim zatęskni... W obsadzie nestorzy polskiego teatru, m.in.: Krzysztof Gosztyła, Marian Opania, Stanisław Brudny, Helena Norowicz i Barbara Horawianka. Tuż przed Bożym Narodzeniem w Och-Teatrze komedia "Lekcja stepowania". Sztukę wyreżyseruje Krystyna Janda, która wraca do tego spektaklu po 11 latach. W 2005 roku Lekcję przygotowała dla Teatru Powszechnego w Łodzi. W warszawskiej obsadzie m.in.: Izabela Dąbrowska, Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak i Kamil Maćkowiak.
Księga dżungli w Romie
W Teatrze Muzycznym „Roma" przez cały sezon będą trwały próby do autorskiego musicalu Wojciecha Kępczyńskiego Piloci. We wrześniu 2017 roku zastąpi hit z piosenkami grupy ABBA Mamma Mia!. Nie oznacza to jednak, że przy Nowogrodzkiej w nadchodzącym sezonie niczego nowego nie zobaczymy. Przeciwnie. 19 listopada na Novej Scenie Romy premiera Księgi dżungli na podstawie zbioru opowiadań autorstwa Rudyarda Kiplinga, angielskiego pisarza i noblisty. To nowe familijne przedstawienie przygotowuje sprawdzony zespół Romy. Za scenariusz, teksty piosenek i reżyserię odpowiada Jakub Szydłowski, muzykę napisał Jakub Lubowicz, scenografię wymyślił Grzegorz Policiński, kostiumy Dorota Sabak, a choreografię Agnieszka Brańska.
W nowym sezonie w Teatrze Muzycznym „Roma" będzie także kontynuowany cykl koncertów jazzowych "Dobry wieczór jazz". Na Dużej i Novej wystąpią m.in.: Marek Napiórkowski, Wojciech Majewski Quartet, Agnieszka Wilczyńska, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin.
Od Gogola do Osieckiej
Muzycznie zapowiada się też nowy sezon w Teatrze 6.piętro Michała Żebrowskiego i Eugeniusza Korina. W ramach nowego cyklu „6.piętro koncertowo" wystąpią m.in. Anna Dereszowska (18 września) i Czesław Mozil (17 października). Premierą sezonu będzie Ożenek Mikołaja Gogola w reżyserii Andrzeja Bubienia. W obsadzie m.in.: Anna Dereszowska, Joanna Żółkowska, Janusz Chabior, Piotr Głowacki, Cezary Pazura, Cezary Żak i Michał Żebrowski. Premiera 11 marca 2017 roku.
Teatr Rampa na Targówku kolejny rok z rzędu postawi na przedstawienia familijne i muzyczne. 3 i 4 września premiera nowej wersji autorskiego projektu Jakuba Wociala, aktora musicalowego, Broadway Exclusive. W repertuarze hity z największych światowych musicali, w większości dotąd niepokazywanych w Polsce. 17 września na Scenie Kameralnej premiera sztuki Dzień dziecka, napisanej przez Tomasza Jachimka specjalnie dla Rampy. Przedstawienie o relacji ojca i córki, o braku czasu dla dzieci i „beztroskim dziecięcym świecie" wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński. Muzykę napisał Marcin Partyka. Na początku nowego roku, 20 stycznia, także na Scenie Kameralnej, premiera pokazywanego w różnych teatrach w Polsce spektaklu muzycznego Cafe Sax — piosenki Agnieszki Osieckiej w reżyserii Cezarego Domagały. W obsadzie m.in.: Michalina Brudnowska, Dorota Osińska i Mieczysław Morański. W marcu teatr wznowi dobrze zrealizowaną inscenizację koncertową musicalu Jesus Christ Superstar.
Splątane związki damsko-męskie
W Teatrze Capitol w nowym sezonie na razie w planach dwie premiery. 5 września kontynuacja komedii Zdobyć, utrzymać, porzucić, opowiadającej o problemach w związkach damsko-męskich. Spektakl Zdobyć, utrzymać, porzucić 2. Rozstania i powroty wyreżyseruje Krzysztof Jaślar. W obsadzie: Olga Bończyk, Monika Dryl, Katarzyna Zielińska, Katarzyna Żak i Władysław Grzywna. W Capitolu trwają też prace nad bajką dla dzieci. Premierę spektaklu Doktor Dolittle i jego zwierzęta Hugh Loftinga zaplanowano na 24 września. Tekst zaadaptował i wyreżyserował Tomasz Gawron, muzykę napisał Tomasz Bieliński, a teksty piosenek Karolina Słyk.
Hotel Westminster, Dogville i pan Kleks
Kolejną farsę przygotowuje na nowy sezon także Teatr Komedia. Hotel Westminster Raya Cooneya, króla gatunku, wyreżyseruje Jerzy Bończak. W obsadzie m.in. Magdalena Wójcik, Andrzej Deskur i Grażyna Wolszczak. Premiera na początku października.
Z premier nowego sezonu ciekawie zapowiada się też spektakl na podstawie filmu Dogville Larsa von Triera w reżyserii Marka Kality i Aleksandry Popławskiej (premiera 24 września w Teatrze Syrena) oraz Akademia pana Kleksa Jana Brzechwy w Teatrze Baj. Premiera na początku nowego roku.