Artykuły

Gdynia. Miasto pełne kultury

Spektakle na plaży i w Centrum Kultury, kino i muzyka w plenerze, historia Gdyni utrwalona w architekturze i zamknięta w muzeach oraz zajęcia dla dzieci - w wakacje Gdynia jest bardzo kulturalna.

W wakacje bardzo mocno uaktywniły się gdyńskie placówki oferujące atrakcje teatralne. Na swoją letnią scenę na plaży w Orłowie (wejście nr 17) przeniósł się Teatr Miejski w Gdyni. Tam od środy do niedzieli oglądać można większe i mniejsze produkcje. W repertuarze znalazły się m.in. "Bóg Mordu", "Sammy", "Jeszcze bardziej zielona gęś" i nowość - "Komedia omyłek". Nie zabraknie też muzyki na żywo w każdy poniedziałek, a także wtorkowych plenerowych pokazów filmowych, które oglądać można do 16 sierpnia włącznie.

Na ekranie ustawionym na plaży obejrzeć można produkcje filmowe cieszące się uznaniem na międzynarodowych festiwalach, m.in. "Sól ziemi" (reż. Juliano Salgado, Wim Wenders, 2 sierpnia), "Głośniej od bomb" Joachima Triera (9 sierpnia) i "El Clan" Pablo Trapero (16 sierpnia). Również na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni można oglądać filmy - tam pokazy z cyklu "Filmowe Metropolie" odbywają się co niedzielę (do 21 sierpnia), a motywem przewodnim są produkcje z wielkim miastem w tle. Zobaczymy m.in. oscarową "Vicki, Cristina, Barcelona" Woody Allena, "Rio, I love you", a cykl zakończy "Syndrom Wenecki" Andreasa Pichlera. Filmowych atrakcji nie zabraknie też w Gdyńskim Centrum Filmowym, które w trzech salach studyjnych, nawiązujących nazwami do kinematograficznej przeszłości Gdyni (Warszawa, Goplana i Morskie Oko), przygotowało bardziej lub mniej komercyjne propozycje filmowe.

Muzyka i teatr w Gdyni

Bardzo dużo atrakcji, jak co roku zresztą, przygotowało Centrum Kultury, które zaprasza nie tylko do swojej siedziby przy ul. Łowickiej, ale również w plener i na plażę.

Lipiec i sierpień upłynie przy dźwiękach muzyki promenadowej. W każdą niedzielę wakacji, o godz. 16, na Kamiennej Górze organizowane są darmowe koncerty z muzyką okołokameralną. W programie "Babskie Lato" grupy Les Femmes (24 lipca), koncert muzyki rosyjskiej i ukraińskiej, jazzowej, a na zakończenie - klasycy wiedeńscy i ich arcydzieła.

Sierpień z kolei jest zdecydowanie bardziej teatralny. Do siedziby CK (ul. Łowicka 51) powróci lubiany przez widzów "Mayday. Run For Your Wife" w reżyserii Dariusza Majchrzaka (9-12 sierpnia) i "Napis" Grzegorza Chrapkiewicza (13-14 sierpnia). Kolejne spektakle, w tym premierowe, odbędą się na Scenie na Plaży w Gdyni.

- W tym roku zapraszamy na dwie wyjątkowe premiery. 15 sierpnia zaprezentujemy tragikomedię "Psiunio" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza - tegorocznego laureata Nagrody Galion Gdyński. W obsadzie znane aktorskie małżeństwo - Marta Kalmus-Jankowska i Piotr Jankowski, które jeszcze kilka lat temu mogliśmy podziwiać na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz Tomasz Sapryk, wybitny aktor teatralny i filmowy - mówi Piotr Sobierski z Centrum Kultury w Gdyni. Dodaje: - Trzy dni później (18 sierpnia) odbędzie się premiera bajki "Rybki. Historia gdyńskiej miłości" w reż. Tomasza Podsiadłego [na zdjęciu]. Scenariusz Szymona Jachimka powstał w oparciu o książkę "Legenda o gdyńskich rybkach" autorstwa Patrycji Wojtkowiak-Skóry. Będzie to kolorowa i roztańczona historia nie tylko o słynnym gdyńskim pomniku, ale również trójmiejskich animozjach, które na pewno znakomicie odczytają starsi widzowie.

W repertuarze plażowym CK są też dwa koncerty. - Prosto z Akademii Teatralnej w Warszawie przyjadą do nas młodzi adepci sztuki aktorskiej ze swoimi dyplomami, m.in. "Kwiaty we włosach. Piosenki Seweryna Krajewskiego" w reż. Andrzeja Strzeleckiego. Na ten koncert bilety sprzedają się, jak świeże bułeczki - mówi o występie, który odbędzie się 21 sierpnia Sobierski.

Zabawa historią

Będąc już w Gdyni warto wybrać się też do muzeum, aby poznać historię miasta. W Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) trwa wystawa "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym", która jest świetną okazją do zrozumienia fenomenu architektonicznego, jakim jest rozsławiony na cały kraj "gdyński modernizm". W muzeum trwa również wystawa ceramiki Marka Cecuły, a także organizowane są warsztaty dla dzieci. Na takie zaprasza także Muzeum Emigracji znajdujące się w gdyńskim porcie. W wakacje działa tam specjalna, całodniowa, strefa twórcza, w każdy wtorek odbywają się zajęcia tematyczne dla dzieci, ale w programie są też spotkania z literatami, podróżnikami i koncerty z widokiem na port - w sierpniu wystąpią Sister Wood (18 sierpnia) oraz Paula i Karol (25 sierpnia).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji