Warszawa. Otwarcie Kina Letniego Jazdów
Dzisiaj o godz. 22.00 filmem Karoliny Breguły "Wieża" zainauguruje swą działalność Kino Letnie Jazdów, które powstało we współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Centrum Sztuki Współczesnej. Projekcje odbywać się będą w każdy piątek i sobotę wakacji po zmroku w Parku między Instytutem a CSW.
Inauguracja Kina Letniego Jazdów połączona będzie z prezentacją nowej koncepcji przestrzeni parku przed Zamkiem Ujazdowskim pod nazwą "Ogród Miejski Jazdów, Prototyp". Pierwszy projekcja odbędzie się 7 lipca o 22.00. Będzie to przedpremierowy pokaz filmu Karoliny Breguły "Wieża". To operowy musical o ludziach mieszkających w betonowym bloku i wspólnie planujących budowę wieży z cukru. Nasączona absurdem i niepokojem historia utopijnego projektu nawiązuje do historii powojennej architektury mieszkaniowej, ówczesnych marzeń i wiary w lepszą przyszłość.
Pokazy w ramach Kina Letniego Jazdów, którego przestrzeń zaprojektowana została przez gruzińskiego artystę Gelę Patashuriego odbywać się będą przez całe wakacje w piątki o i soboty po zmroku.
Piątkowy cykl "Teatr w Kinie" (projekcje w każdy piątek o godz. 21.30) to podróż do teatralnego świata sprzed lat. Przedstawimy filmy, których akcja toczy się w teatrze lub jest z nim związana. Na ekranie pojawią się aktorzy w zaskakujących kreacjach: Gustaw Holoubek - filar teatru dramatycznego - w roli nieśmiałego autora, Eugeniusz Bodo - gwarantujący świetną rozrywkę - w przejmującej roli dramatycznej, a największy twardziel polskiego kina Bogusław Linda w musicalu. Pokażemy skandale, które wstrząsnęły XIX-wieczną teatralną Warszawą oraz to, co dzisiaj zaprząta jej uwagę.
W soboty po raz drugi tematem przewodnim kina będzie muzyka w duchu midnight movies. W programie fabuły o śpiewających dziecięcych gangsterach, glamowym heavy metalu i prawdziwych ojcach indie-rocka, filmy dokumentalne, pseudodokumentalne i eksperymentalno-dokumentalne. Spotkamy samego Prince'a, ale także muzyków z zapominanych oraz w ogóle nieistniejących zespołów. Zobaczymy także operę partycypacyjną Karoliny Breguły oraz najgorszy polski film.
Na wszystkie filmy wstęp wolny.