Artykuły

Gorzów Wlkp. Premiera na nowy sezon

W Teatrze im. Juliusza Osterwy trwają przygotowania do wystawienia sztuki "New Year's Day" Piotra Rowickiego w reż. Joanny Zdrady. Będzie to prapremiera tekstu, który w tym roku znalazł się w drugim etapie 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Premiera we wrześniu.

- Dlaczego 13 grudnia nie pokazano w telewizji "Pszczółki Mai"? - Bo nie znaleziono munduru dla Gucia!

Ten i wiele innych dowcipów, rodem z PRL-u, przytacza jeden z bohaterów spektaklu, którego premiera planowana jest w gorzowskim teatrze na 17 września. I choć temat jest z gruntu poważny, a data 13 grudnia 1981 roku swoimi dramatycznymi wydarzeniami na trwałe wpisała się w historię naszego kraju - okazuje się, że można na wydarzenia te spojrzeć z nutką ironii.

Teatralna opowieść o Polsce i Polakach daleko wykracza poza ramy wydarzeń grudniowych, dla których Bono z U2 napisał przebój wykorzystany przez twórców spektaklu w tytule sztuki. W roku 2016 mija 35. rocznica ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. Zaskakująca perspektywa pełnej czarnego humoru narracji na temat tamtych wydarzeń przenosi refleksje do czasów współczesnych, stawiając pytanie o tożsamość podzielonego ideologicznie narodu oraz o to, czy w ogóle jest możliwa spójna wizja historii.

Jesienią spektakl będzie grany dla gorzowskiej młodzieży w ramach XIV Miejskiej Kampanii Edukacyjno - Informacyjnej "Obudź się - 2016" organizowanej przez miasto Gorzów, która ma na celu przeciwdziałanie uzależnieniom i wszelkim przejawom wykluczenia społecznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji