Artykuły

Piękna córka za różę

Teatr "Lalka" sięgnął po słynną baśń Charlesa Perrault, opowie­dzianą na nowo przez Stanisława Grochowiaka w 30 lat po jego pra­premierze w Teatrze Telewizji.

U Perraulta miłość zwycięża zły czar rzucony na królewicza: piękna córka kupca, oddana w haracz za zerwaną w cudzym ogrodzie różę, zakocha się w szkaradnej bestii.

U Grochowiaka, piewcy brzy­doty, kanwa pozostaje nie zmie­niona, ale tu świat bestii budzi dalece więcej sympatii niż świat ludzi. Nie ulega wątpliwości, że brzydka bestia ma piękną duszę, z człowiekiem różnie bywa.

"Baśń jest swoistym traktatem o odnajdowaniu miłości, która potrafi przezwyciężyć nawet śmierć - czytamy w słowie reży­serskim zamieszczonym w pro­gramie - Grochowiak wprowa­dza też nowe wątki. Kupiecka podróż ojca Pięknej to pasmo oszustw, łajdactw i zbrodni do­konywanych na tubylcach, to bezwzględne i bezsensowne ni­szczenie przyrody. Chciwość i żądza posiadania gna kupca aż na kres świata...".

W dzisiejszym przedstawie­niu Jarosława Kiliana - przygo­towanym z okazji jubileuszu oj­ca Adama Kiliana, scenografa związanego z Teatrem Lalka (dawniej "Niebieskie migdały") od 45 lat - darmo szukać lalek. Aktorom i towarzyszącym im dzieciom z "Gawędy" muszą wy­starczyć maski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji