Artykuły

Łódź. Muzyczne warsztaty Chorei

Teatr Chorea zaprasza na warsztaty a Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Retroperspektywy 2016 - Teatr naznaczony muzyką"!.

"Gruzińska polifonia" - warsztaty z zespołem Sakhioba z Gruzji (24-25 sierpnia 2016)

"Indyjski rytm" - warsztaty z Sandipem Battacharya z Indii (26 sierpnia 2016)

"Iberyjska perkusja" - warsztaty z Iberyjską Orkiestrą Perkusyjną COETUS z Hiszpanii (27 sierpnia 2016)

Gruzińska polifonia"

Warsztaty wokalne z zespołem Sakhioba (Gruzja)

Data:

24 sierpnia 2016 (środa), godzina: 17:00 - 21:00

25 sierpnia 2016 (czwartek), godzina: 10:00 - 14:00

Czas trwania: 8 godzin (warsztaty dwudniowe)

Miejsce: sala B_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Uczestnicy: warsztaty dla osób pasjonujących się muzyką i śpiewem, profesjonalne doświadczenie wokalne nie jest wymagane

Koszt: 90 pln za osobę

OPIS WARSZTATU:

Podczas warsztatów prowadzonych przez Zespół Sakhioba uczestnicy poznają techniki gruzińskiego śpiewu polifonicznego, poprzez naukę tradycyjnych pieśni gruzińskich.

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH:

Zespół Sakhioba powstał w 2006 roku i szybko zdobył świetną reputację zarówno w Gruzji jak i na forum międzynarodowym. Zespół nagrał 6 albumów. Ostatnio odbył kilka tras koncertowych, między innymi w USA i Wielkiej Brytanii. Wszyscy członkowie zespołu studiowali gruzińską muzykę sakralną. W Gruzji muzyka sakralna i folkowa połączone są silnymi więzami, zatem śpiewacy zajmujący się tymi nurtami muzyki są ekspertami zarówno w dziedzinie tradycyjnych pieśni, tańców jak i tradycyjnego instrumentarium. Sakhioba skupia się na ożywieniu i odnowieniu tradycyjnej muzyki gruzińskiej, ze specjalną uwagą poświęconą intonacji, barwie dźwięku i aranżacji. Zespół wykonuje pieśni tak, aby pozostawały w jak najbliższym związku z ich tradycyjnym kontekstem. Pieśni pracy wykonywane są tak jak były oryginalnie śpiewane na polach w porze żniw, pieśni taneczne łączą się z żywiołowymi formami tańca, solowym balladom akompaniują tradycyjne instrumenty. Zespół prowadzony jest przez Malkhaza Erkvanidze, który jest światowym autorytetem w dziedzinie gruzińskiej muzyki polifonicznej, a także doświadczonym nauczycielem oraz instruktorem warsztatowym.

http://www.sakhioba.ge/?lang=en

https://www.youtube.com/results?search_query=sakhioba

"Indyjski rytm"

Warsztaty perkusyjne z Sandipem Bhattacharya (Indie)

Data: 26 sierpnia 2016 (piątek)

Godzina: 10:00 - 15:00

Czas trwania: 5 godzin

Miejsce: sala B_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Uczestnicy: warsztaty dla perkusjonistów i bębniarzy, uczestnicy muszą przynieść własne instrumenty perkusyjne (table, bongo, conga, bębny ramowe, djembe, etc.)

Koszt: 140 pln za osobę

OPIS WARSZTATU:

Podczas warsztatów skupimy się na zrozumieniu tradycji indyjskiej rytmiki, budowy hinduskich systemów rytmicznych oraz sposobów i techniki ich wykonania, poprzez naukę prostych i zaawansowanych rytmicznych fraz i kompozycji. Recytacja, klaskanie i gra na instrumentach perkusyjnych będą stanowić główne metody nauki. Uczestnicy muszą przynieść własne instrumenty: table, bongo, conga, bębny ramowe, djembe, etc. każdy instrument perkusyjny, który pomoże odczuć i wykonać indyjski rytm.

INFORMACJE O PROWADZĄCYM:

Sandip Bhattacharya - mistrz gry na tabli, czołowe nazwisko klasycznej muzyki hinduskiej. Urodził się i wychował w jednym z najstarszych hinduskich centrów kulturalnych i duchowych - w Benares (Waranasi). Potomek starego muzycznego rodu, po swoim dziadku odziedziczył tytuł Bhatta (Mistrz). Od wczesnego dzieciństwa Sandip uczył się u najbardziej szanowanych nauczycieli i znawców muzyki hinduskiej, między innymi od Ravi Shankara i Zakira Husseina. Od połowy lat 90'tych rezyduje w Holandii, gdzie regularnie pracuje z muzykami jazzowymi, między innymi z Janem Garbarkiem, Mari Boine, Sainkho Namchylak. Brał również udział w wielu produkcjach teatralnych i tanecznych, a także tworzył własne solowe projekty muzyczne. Regularnie koncertuje w całej Europie i Indach.

http://www.sandip-tabla.com

"Iberyjska perkusja"

Warsztaty rytmiczne z Iberyjską Orkiestrą Perkusyjną COETUS (Hiszpania)

Data: 27 sierpnia 2016 (sobota)

Godzina: 13:00 - 16:00

Czas trwania: 3 godziny

Miejsce: sala B_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Uczestnicy: warsztaty dla perkusjonistów, bębniarzy, muzyków oraz pasjonatów muzyki, którzy nigdy nie grali na żadnym instrumencie. Uczestnicy muszą przynieść ze sobą własne instrumenty perkusyjne (wszystkie rodzaje bębnów i tamburynów).

Koszt: 140 pln za osobę

OPIS WARSZTATU:

Jednym z celów zespołu Coetus jest promowanie i przekazywanie wiedzy na temat tradycyjnych iberyjskich instrumentów perkusyjnych oraz techniki gry na nich. Artyści Coetus uczą rytmów pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego, takich jak: sevillanas, seguidillas, fandangos, charros alistanos, ajechaos, sorteaos, corridos, brincaos, corridos maragatos, jotas, etc., używając metod przekazu ustnego i słownej mnemotechniki używanej od lat. Po nauce śpiewania tych rytmów, uczą jak przenieść ich brzmienie na bębny i inne instrumenty perkusyjne, które według tradycji służyły jako akompaniament dla tańca. Prowadzący skupiają się również na różnorodnych technikach gry, przynależnych odrębnym instrumentom.

Instrumenty używane podczas warsztatów to: pandero cuadrado de Penaparda, pandereta, pandero leones, almirez, sarten, tabal, caja, cana rociera, cucharas, tejoletas.

http://www.coetusiberica.com/en/instruments/

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH:

Coetus to jedyna na świecie Iberyjska Orkiestra Perkusyjna. Twórcą grupy jest Aleix Tobias, który marzył o tym, aby razem mogły wybrzmieć wszystkie rodzaje instrumentów perkusyjnych pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego. Większość z nich stanowią instrumenty nieznane lub zapomniane. Zespół inspiruje się tradycyjnymi rytmami i aranżuje je w nowoczesny sposób, wpisując je w intensywny dialog z głosami i śpiewem.

Coetus to łacińskie słowo, które oznacza jedność, połączenie, spotkanie... jest to zatem słowo, które najpełniej oddaje istotę pracy zespołu. Jednoczenie różnorodności i bogactwa kultury muzycznej Półwyspu Iberyjskiego, łączenie tradycyjnych i współczesnych form ekspresji. Splatanie śpiewu i brzmień perkusji, sojusz tyle samo źródłowy co nowoczesny. Przemienianie sztuki w życie, w muzykę codzienności...

Coetus to także wielka muzyczna rodzina. Każdy członek zespołu wnosi do niej swoją wyjątkowość, doświadczenie i wiedzę, i każdy na równi stanowi jej esencjonalną część.

Aleix Tobias - siła napędowa i kierownik zespołu Coetus. Posiada zdolność jednoczenia, harmonizowania, wydobywania tego, co w każdym najcenniejsze i ulepszania tego... Jako perkusjonista uczestniczył w wielu projektach, takich jak: Eliseo Parra Band, Tactequete, Silvia Perez Cruz, Misirli Ahmet, Erkan Ogur, Erkam Irmak, Roots Revival Romania, Carles Denia, Maria del Mar Bonet, Lidia Oujol, Marina Rossel, Raul Rodriguez, etc... Jego rozległe studia i wrażliwość muzyczna zaprowadziły go również do pracy na stanowisku producenta muzycznego.

www.coetusiberica.com

www.youtube.com/coetusoficial

https://www.facebook.com/Coetus/

https://twitter.com/Coetus

https://www.youtube.com/watch?v=gvYc3nVdNMo

WAŻNE INFORMACJE!

Zapisy na warsztaty przyjmuje Teatr CHOREA, do 30 czerwca 2016, na adres: chorea.warsztaty@gmail.com.

W tytule maila należy podać tytuł warsztatu.

W treści maila należy podać imię i nazwisko uczestnika oraz krótką informację uzasadniającą chęć wzięcia udziału w warsztatach.

Regulamin udziału w warsztatach:

Pełna wpłata za każdy warsztat musi być odnotowana na koncie bankowym Teatru CHOREA w ciągu 7 dni od daty zapisu na warsztaty. Jeśli wpłata nie zostanie odnotowana w powyższym terminie, rezerwacja zostaje anulowana.

Numer konta bankowego: BPH SA 30 1060 0076 0000 3200 0092 1568 (IBAN: PL). W tytule przelewu należy umieścić swoje imię i nazwisko oraz tytuł warsztatu / nazwisko prowadzącego.

Wszystkie wpłaty muszą być zarejestrowane na koncie bankowym Teatru CHOREA do 8 lipca 2016.

Za rezygnację z warsztatu zgłoszoną do 20 lipca 2016 włącznie, Teatr CHOREAZ zwróci wpłatę na konto nadawcy. Rezygnacja zgłoszona po 20 lipca 2016 oznacza brak możliwości odzyskania wpłaty.

W przypadku gdy nie zbierze się optymalna ilość uczestników ustalona z prowadzącym, warsztat zostaje odwołany, a wpłaty zwrócone na konto nadawcy.

21 lipca 2016 Teatr CHOREA opublikuje na stronie festiwalu informację o tym, czy została utworzona grupa warsztatowa oraz wyśle maile informacyjne do wszystkich uczestników.

Organizator zapewnia wodę, kawę i herbatę na czas warsztatów. Organizator nie zapewnia noclegów oraz posiłków uczestnikom warsztatów. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji