Artykuły

Gorzów Wlkp. Wyspiański Rozhina na jubileusz Teatru Osterwy

Teatr im. Osterwy obchodzi w tym roku 60-tą rocznicę istnienia. Zaplanowano z tej okazji wiele imprez. W sobotę [25 lutego] na dobry początek obchodów "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Rozhina, byłego dyrektora teatru.

W spektaklu Rozhina zagrają wszyscy aktorzy teatru (niektórzy nawet kilka postaci). Wyspiański wystawił "Wyzwolenie" w dwa lata po "Weselu". Wszyscy wiedzieli jednak, że Konrad to nie tylko wskrzeszony bohater Mickiewicza, ale i sam Wyspiański toczący bój o nowy teatr, o wyzwolenie Polaków z obciążających ich mitów przeszłości. Była to też satyra na współczesność - pod postaciami masek widzowie łatwo odnajdowali luminarzy życia publicznego toczących nadęte boje o polskość. Pod postaciami Muzy, Starego Aktora i Reżysera kryły się odniesienia do żywych ludzi tworzących nieakceptowany przez Wyspiańskiego, skostniały w teatr. On go chciał wyzwolić z szablonu. Przedstawienie zrobiło tak piorunujące wrażenie, że do 1916 roku nikt nie odważył się niczego zmieniać i tylko wiernie powtarzano prapremierową inscenizację. Później sztuka miała mnóstwo inscenizacji, choć te powojenne zaczęły się dopiero podczas odwilży, w 50. rocznicę śmierci autora (1957).

"Wyzwolenie" zapoczątkuje święto gorzowskiego teatru, który z okazji okrągłej rocznicy zaplanował kilka premier m.in. "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły w reż. Edwarda Żentary, "Trzy siostry" w reż. Słowaka Petera van Kocana (prezentował w Gorzowie swojego "Hamleta"), sztuka Michała Walczaka, na otwarcie sceny letniej - "Nocleg w Apeninach" - mało znany utwór Aleksandra Fredry z muzyką Stanisława Moniuszki w reż. Jana Skotnickiego oraz słynny musical "Fame".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji