Artykuły

Poznań. "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" na Malcie

Koncert na cztery fortepiany, "walka na kolory" oraz etiuda zmontowana z fragmentów kronik Poznania są częścią widowiska, które z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca wyreżyserował Jan Komasa. Premiera 28 czerwca na placu Mickiewicza - na finał Malty.

Dziesięć lat temu, kiedy widowisko z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca reżyserowała Izabella Cywińska, na ulice Poznania wyjechały czołgi. W tym roku na placu Mickiewicza pojawi się kilkudziesięciu tancerzy, którzy - jak zapowiadają twórcy wydarzenia - "zatańczą totalitaryzm". - Taniec jest jednym z dziwnych ekspresji ludzkich, jeśli się go dobrze skanalizuje, to może być bardzo wzruszający, bo jest samym aktem życia. Chciałbym, by taki akt życia wydarzył się na scenie. Będziemy próbowali zamknąć go w indoktrynacji komunistycznych parad, ale on się nie da - i to jest piękne - powiedział w rozmowie z PAP Jan Komasa, reżyser widowiska. O Komasie zrobiło się głośno za sprawą takich filmów jak m.in. "Sala samobójców" i "Miasto 44".

"Ksenofonia. Symfonia dla Innego" to historia walki o wolność i niezgody na terror. Buntu, który jak twierdzi Komasa, może mieć różną twarz, ale wpisany jest w człowieczeństwo. Widowisko otworzy koncert na cztery fortepiany z utworem "Evil Nigger" Juliusa Eastmana, amerykańskiego kompozytora, outsidera i minimalisty. Muzyce Eastmana towarzyszyć będzie pokaz filmu zmontowanego przez Komasę z archiwalnych nagrań kronik Poznania z lat 40. i 50. - Zostały poddane podobnej obróbce, jak materiały wykorzystane w powstaniu warszawskim, tylko bez koloryzacji. Współcześni poznaniacy zobaczą tamten Poznań tak dobrze, jak jeszcze nigdy dotąd. Po tym przejdziemy do części bardziej abstrakcyjnej, czyli opowiedzianej w formie tańca - zapowiedział reżyser.

Na scenie pojawią się dwie grupy tancerzy, które wcielą się w role strajkujących robotników. Ubrani w "komunistyczną czerwień" zaprezentują coś "między baletem a bardzo ekspresyjnym tańcem współczesnym". - Walka na kolory będzie też walką na identyfikację i sposób, by bardzo formalnie "ubrać" konflikt, "rozebrać" go i pokazać, że często sprowadza się on do najprostszych rzeczy, takich jak kolor ubioru, czy sposób poruszania się - wyjaśniał Komasa.

Autorem choreografii do spektaklu jest Mikołaj Mikołajczyk, który przez wiele lat związany był m.in. z Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Muzykę stworzyli Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z zespołu Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet.

"Ksenofonia. Symfonia dla Innego" zakończy 28 czerwca tegoroczną odsłonę Malta Festival Poznań.

***

"Ksenofonia. Symfonia dla Innego"

reżyseria: Jan Komasa

choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

muzyka: Bartek Wąsik i Miłosz Pękala

plac Mickiewicza

28.06, g. 22

wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji