Królowa i śmierć
Tytułową rolę XVI-wiecznej szkockiej królowej, oskarżonej o zamach na życie Elżbiety I i w końcu straconej, zagra Halina Skoczyńska, znana m.in. z nagrodzonej Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza roli Raniewskiej w {#re#15002}"Wiśniowym sadzie"{/#} w reż. Pawła Miśkiewicza.
"Mary Stuart" reżyseruje Remigiusz Brzyk, młody reżyser, ale już uhonorowany Laurem Konrada na IV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" za spektakl {#re#12504}"Czarownice z Salem"{/#}.
- Historia Mary sprzęga się z sytuacją człowieka dziś - mówił reżyser na wczorajszej konferencji prasowej w teatrze.
- Cały tekst Wolfganga Hildesheimera przesiąknięty jest religijnym spiskiem. My zastanawiamy się nad losem poszczególnych istnień.
- Opowiemy też o ludziach związanych z Mary przez 20 lat. Jej dwór, jej służba nie potrafią uwolnić się od kobiety, która jest "suką", ale też osoby, która nadawała sens ich życiu - dodał Miłogost Reczek, w sztuce sekretarz i podkomorzy, pracujący też jako asystent reżysera.
- Autor sztuki był niemieckim Żydem, pracował jako tłumacz symultaniczny w czasie procesu norymberskiego, a potem redagował protokoły tego procesu - dodała Maria Dębicz, kierownik literacki teatru.
- Teatr potrzebny jest do "wyrzucenia" bólów autora - dodał reżyser.
Obok Haliny Skoczyńskiej wystąpią: Jolanta Zalewska i Katarzyna Strączek jako Pokojówki, Krzysztof Dracz (Raoul, lekarz), Henryk Niebudek (aptekarz Symmons), Tadeusz Szymków (służący Gerais), Marcin Tyrol (służący John), Bogusław Danielewski (służący Didier), Miłogost Reczek (Andrew, sekretarz i podkomorzy), Zygmunt Bielawski (Kat), Krzysztof Dziób (gościnnie w ro-
li Pomocnika Kata), Zbigniew Lesień (Paulet), Wojciech Dąbrowski (Kent), Jerzy Schejbal (Dziekan).
Sztuka zostanie wystawiona w przekładzie Doroty Sajewskiej. Nad scenografią pracuje Mikołaj Malesza, współtwórca słynnego Towarzystwa Wierszalin, autorem muzyki jest Jacek Grudzień.