Artykuły

Lublin. Premiera "Amadeusza" u Osterwy

Dramat człowieka niszczonego przez zawiść i poczucie bożej niesprawiedliwości w rozdzielaniu talentów jest głównym wątkiem spektaklu "Amadeusz" Petera Shaffera, który przygotował zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Premiera przedstawienia w sobotę.

"Amadeusz" opowiada o życiu i twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta widzianym oczami nadwornego kompozytora cesarza Józefa II - Antonia Salieriego. W konfrontacji z geniuszem Mozarta w obdarzonym przeciętnym talentem Salierim rodzi się niechęć i zawiść wobec genialnego muzyka.

Dla reżysera spektaklu Artura Tyszkiewicza, sztuka Shaffera to nie tylko opowieść o losach wzajemnych relacji między Salierim a Mozartem.

- Tak naprawdę tu jest spór między człowiekiem a Bogiem. Jest pytanie, czy między człowiekiem a Bogiem istnieje jakiś pomost łączący tego człowieka z tym Absolutem i czy tym pomostem może być sztuka. A jeśli taki pomost istnieje, to dlaczego tę łaskę, dar, talent otrzymują tak nieodpowiedzialne osoby jak Mozart - powiedział Tyszkiewicz.

Salieri w sztuce Shaffera ma głębokie poczucie bożej niesprawiedliwości, objawiającej się nierównym i niesprawiedliwym podziałem talentu. Obdarowany jest nim bowiem Mozart - wulgarny Niemiec, utracjusz i lekkoduch, podczas gdy Salieri - subtelny Włoch, ułożony człowiek sukcesu zdaje sobie sprawę, że jest prawdziwego geniuszu pozbawiony.

- Mozart jest dla Salieriego nieklasyfikowalny - tworzy boską muzykę, a jest pijakiem i dziwkarzem, osobą niegodną takiego talentu. Totalna ambiwalencja. Salieri nie wie, co nią zrobić - dodał Tyszkiewicz.

Jego zdaniem problem pokazany w sztuce Shaffera nie dotyczy tylko artystów, ale dotyka każdego człowieka, który pyta o istnienie Boga i o tego Boga ingerencję w życie ludzkie.

- Niechęć Saleriego do Mozarta przeradza się w niechęć do Boga, z którym Salieri umówił się, że będzie żył tak, a nie inaczej i w zamian za to otrzyma sławę, łaskę talentu. (...) To jest opowieść w dużej mierze o pewnym zakładzie, jaki robi człowiek z Bogiem i jak według człowieka Bóg się wobec tego zakładu zachowuje - dodał Tyszkiewicz.

Akcja spektaklu rozgrywa się w scenerii XVIII-wiecznego austriackiego dworu cesarskiego, przy akompaniamencie muzyki Mozarta.

"Amadeusz" Shaffera stał się kanwą dla znanego filmu Milosa Formana pod tym samym tytułem. W ocenie Tyszkiewicza, film - choć bardzo dobry - jest wtórny dla sztuki Sheffera, która jest głębsza w swojej wymowie, a jej autor przede wszystkim pyta, skąd się bierze geniusz. - Scenariusz filmowy powstał na bazie sztuki. W teatrze tak naprawdę to jest inny "Amadeusz" - zaznaczył reżyser.

W roli Mozarta wystąpi Daniel Dobosz, a Salieriego zagra Janusz Łagodziński. Opracowanie muzyczne spektaklu przygotował Jacek Grudzień, scenografię i kostiumy Justyna Emilanowska.

Zmarły 6 czerwca Peter Shaffer był brytyjskim dramatopisarzem i scenarzystą. Pochodził z rodziny żydowskiej. Studiował historię w Trinity College w Cambridge. Literacko wywodził się z pokolenia lewicujących angielskich twórców, zbuntowanych wobec mieszczańskiej obyczajowości i stabilizacji społecznej. Napisał wiele sztuk m.in. dramatów psychologicznych, komedii.

Najbardziej znaną jest sztuka "Amadeusz" z 1979 r. Powstały w 1984 r. na jej podstawie film Formana został nagrodzony kilkoma Oscarami. Shaffer był współscenarzystą tego filmu, dostał za niego Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Wcześniej zdobył też nominację do Oscara za scenariusz do filmu "Jeździec" Sydneya Lumeta z 1977 r., napisany na podstawie jego własnej sztuki "Equus" z 1973 r.

Shaffer był związany z Królewskim Teatrem Narodowym w Londynie, od jego powstania w 1963 r. W uznaniu zasług dla brytyjskiego teatru królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

Shaffer zmarł w Irlandii, w wieku 90 lat. Jego zmarły w 2001 r. bliźniak Anthony Shaffer również był pisarzem, dramatopisarzem i scenarzystą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji