Artykuły

Wrocław. O Irenie Solskiej w kawiarni Brabara

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro zapraszają na pierwsze z cyklu spotkanie autorskie z rezydentką Zamku na Wodzie w Wojnowicach. O Irenie Solskiej opowie Natalija Jakubova.

Spotkanie autorskie / Natalija Jakubova "Od Pani Akne do Ireny Solskiej"

W poniedziałek, 20 czerwca o 17:00, w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c, Natalija Jakubova opowie o swojej pracy poświęconej jednej z najsłynniejszych polskich aktorek - Irenie Solskiej.

Natalija Jakubova (1969) jest z pochodzenia Węgierką. Mieszka w Moskwie. Ukończyła Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie w zakresie gender studies. Autorka dwóch książek: "O Witkacym" (Instytut Badań Literackich, Warszawa 2010) i "Teatr Epoki Przemian w Polsce, na Węgrzech i w Rosji 1990-2010" (Moskwa 2014).

W czasie swojej rezydencji prowadzi prace nad biografią jednej z najsłynniejszych i najlepszych polskich aktorek, Ireny Solskiej (1875-1958) oraz nad tłumaczeniem na język rosyjski jej korespondencji. W czasie swojego pobytu ma także zamiar odwiedzić miejsca związane z Ireną Solską: Brzeg, Szklarską Porębę, Kłodzko i Legnicę, a także wrocławską dzielnicę Karłowice.

Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu spotkań autorskich z rezydentami literackimi Zamku na Wodzie w Wojnowicach. Projekt rezydencyjny został przygotowany przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego, we współpracy z A-i-R Wro / Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016. Więcej szczegółów na temat Rezydencji Literackich w Zamku na Wodzie w Wojnowicach można znaleźć na stronie www.kew.org.pl.

Kolejne spotkania:

29 czerwca - Wołodymyr Rafiejenko: "Kwestia Rosyjska na Ukrainie oczami rosyjskojęzycznego ukraińskiego pisarza"

5 lipca - Vyturys Jarutis: "Improwizacja na temat niczym nieograniczonego przekraczania granic kultur..."

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro został dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Więcej o A-i-R Wro: www.wroclaw2016.pl/rezydencje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji