Artykuły

Zamość. 41. edycja Lata Teatralnego od soboty

Kilkanaście spektakli teatrów z całego kraju, teatr fotografii, przedstawienia młodzieżowych zespołów scenicznych zobaczyć będzie można na festiwalu Zamojskie Lato Teatralne, który rozpocznie się w sobotę w Zamościu.

To już 41. edycja festiwalu, w którym za tło plenerowych spektakli często służą zabytki zamojskiej starówki. Potrwa trzy tygodnie.

- W tym roku dominować będzie polska klasyka, jako że w ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 250-lecia teatru publicznego, oraz spektakle inspirowane dramatami Williama Szekspira, z racji 400. rocznicy jego śmierci. Będą ciekawe przedstawienia, znani aktorzy - powiedziała Grażyna Kawala z Zamojskiego Domu Kultury, który organizuje festiwal.

Na zamojskim Rynku Wielkim w sobotę wieczorem festiwal otworzy Teatr A z Gliwic, który pokaże spektakl "Giganci" według scenariusza i w reżyserii Marka Stecko. Jest on oparty na tekstach Księgi Izajasza, mówiących o obecności gigantycznych mocarzy na ziemi w zamierzchłych czasach. Na scenie pojawią się wielkie marionety w monumentalnej scenografii, przy sugestywnej muzyce wykorzystane będą efekty pirotechniczne, gra świateł i projekcje multimedialne.

Warszawski Teatr Narodowy zaprezentuje na festiwalu przedstawienie "Fredraszki", w którym autorzy scenariusza - Jan Englert i Tomasz Kubikowski - zestawili głównie z fragmentów sztuk Aleksandra Fredry, takich jak "Dożywocie, "Mąż i żona", "Pan Jowialski", Śluby panieńskie", "Zemsta" i innych. Z dowcipem pokazali wiecznie aktualne ludzkie potyczki, relacje pełne namiętności.

Teatr Polski z Warszawy wystawi, w kazamacie obronnego XVI-wiecznego bastionu, "Emigrantów" Sławomira Mrożka, w reżyserii Piotra Cyrwusa, sztukę dotykającą problemu polskiej tożsamości, rozterek związanych z pojęciami patriotyzmu, tradycji, odrębności kulturowej, wartości doświadczeń historycznych.

Polską klasykę, pokazaną w nowatorski sposób na kortach tenisowych, reprezentuje też spektakl "Grażyna" - na podstawie poematu Adama Mickiewicza - Teatru im. Jana Solskiego z Tarnowa. Reżyser Radosław Rychcik odczytuje historię tytułowej Grażyny, która walczyła w bitwie z Krzyżakami, jako mecz koszykówki między Litwą a Niemcami.

Dwa przedstawienia pokaże Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy. Spektakl "Osmędeusze" według Mirona Białoszewskiego, określany jako współczesne "Dziady", zaprezentowany będzie na zamojskim Rynku Wodnym. W parku miejskim natomiast zobaczyć będzie można komedię muzyczną "Wyjowisko". Oba przedstawienia wyreżyserował Stanisław Dembski.

Andrzej Seweryn w spektaklu "Szekspir Forever" według własnej koncepcji wcielać się będzie w różne postacie szekspirowskie i ich słowami opowiadać o świecie, kulturze, ludzkich dramatach.

Na Rynku Solnym będzie można oglądać Teatr Fotografii "Odprawa posłów greckich" - wystawę fotograficzną Przemka Wiśniewskiego pokazującą spektakl, który nigdy nie był wystawiony. - Dla potrzeb fotografa kilkunastu mieszkańców Zamościa wcieliło się w postacie z tej sztuki i tak powstały zdjęcia, które będą prezentowane na wystawie. Warto przypomnieć, że Kochanowski dedykował swój dramat Janowi Zamoyskiemu - powiedziała Kawala.

Festiwalowi będą towarzyszyły prezentacje przedstawień teatrów młodzieżowych z Zamościa. Młodzi aktorzy pokażą m.in. "Balladynę" Juliusza Słowackiego, musical "Królowa śniegu" i spektakl "Sprawa półprzytomnej Weroniki" autorstwa zamościanki Pauliny Korneluk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji