Poznań. Iwan Wyrypajew debiutuje w operze
Premierę "Borysa Godunowa" Modesta Musorgskiego zaprezentuje w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Reżyserii opery podjął się Iwan Wyrypajew, kierownictwo muzyczne objął Gabriel Chmura.
"Borys Godunow" to opera w czterech aktach z prologiem, z librettem kompozytora. Realizatorzy poznańskiej produkcji zdecydowali się pokazać wersję z 1872 roku, rozszerzoną o polski wątek i rewolucję Samozwańca. Tytułową rolę kreować będą: Rafał Siwek, Alexey Tikhomirov i Wojciech Rasiak.
- Zależy mi na tym, by widz mógł dotknąć nieco rosyjskiej kultury: w kostiumie, w intonacji, w rosyjskich wzorach. Musorgski, Puszkin - to jest podstawa rosyjskiej kultury. Jest dla mnie zaszczytem przedstawić jej część polskiemu widzowi - powiedział reżyser spektaklu.
Dla Iwana Wyrypajewa (na zdjęciu) praca w Poznaniu jest pierwszą realizacją operową. Dyrektor teatru Renata Borowska-Juszczyńska przyznała, że początkowo rozmowy z twórcą dotyczyły reżyserii "Halki" Stanisława Moniuszki.
- W pewnym momencie pojawił się ten tytuł i to on przekonał Iwana Wyrypajewa, by w ogóle podjąć pracę w operze. Zdecydowaliśmy się na Wyrypajewa, biorąc pod uwagę jego dotychczasową twórczość i prezentowaną w niej wrażliwość. Mam nadzieję, że wymaluje nam na scenie obraz, który zainteresuje naszą publiczność - powiedziała.
Scenografię do spektaklu przygotowała Anna Met, kostiumy - Katarzyna Lewińska, za choreografię odpowiada Oleg Glushkov.
"Borys Godunow" należy do kanonów europejskiego i światowego repertuaru scen operowych. Muzyczna opowieść o Rosji z przełomu XVI i XVII wieku, stworzona na podstawie dramatu Aleksandra Puszkina, miała swoje prawykonanie w 1874 roku.