Artykuły

Słupsk. Premiera "Boga mordu" w Nowym Teatrze

Jakie spustoszenia powstają w przypadku braku komunikacji i narastających w konsekwencji frustracji? - to jeden z wątków istotnych dla "Boga mordu", spektaklu realizowanego w Nowym Teatrze, w reż. Dominika Nowaka, którego premiera odbędzie się 25 czerwca. W obsadzie m.in. Katarzyna Maciąg i Lesław Żurek. Premierze towarzyszą liczne wydarzenia.

"Bóg mordu" to niezwykle "aktorsko" napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie Yasminy Rezy (wielokrotnie wystawiana "Sztuka" czy ostatnio wydany bestseller "Świt, wieczór lub noc" opisujący skandale prezydenta Francji N. Sarkozy'ego). Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych "wychowanych" osób rozmawia w "kulturalny" sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt, odsłaniając ciemne strony człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. Tytułowy "Bóg mordu" uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną w jednym pomieszczeniu ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania.

Tekst, oprócz wielokrotnych adaptacji scenicznych, zyskał ogromną popularność dzięki nakręconemu na jego podstawie filmowi "Rzeź" Romana Polańskiego. Do współpracy przy realizacji spektaklu zaprosiliśmy również gwiazdorską obsadę (popularni aktorzy filmowi i telewizyjni Katarzyna Maciąg i Lesław Żurek), która zagra na słupskiej scenie z aktorami Nowego Teatru.

Jakie spustoszenia powstają w przypadku braku komunikacji i narastających w konsekwencji frustracji? - to jeden z wątków istotnych dla treści "Boga mordu".

Ten motyw staje się punktem wyjścia do społecznych przedsięwzięć, jakich może podjąć się teatr po to aby choć w niewielkim procencie, dzięki drobnym posunięciom profilaktycznym ulepszyć jakość relacji i wzbudzić w ludziach potrzebę dbania o więzi. "Teatr łączy" (#teatrłączy) - to hasło przewodnie całej kampanii poprzedzającej premierę. W tym celu zamierzamy uruchomić szereg działań związanych z komunikacją w różnych sferach. Między innymi będą to działania ambientowe z wykorzystaniem budek telefonicznych znajdujących się przy Pl. Zwycięstwa tuż obok Ratusza. Budki telefoniczne zostaną wykorzystane jako element animacyjny, ale będą także miejscem kolportażu materiałów promocyjnych w postaci pocztówek. W porozumieniu z Akademią Pomorską planujemy przeprowadzenie warsztatów, których motywem przewodnim będzie przezwyciężanie barier komunikacyjnych, wykładu na temat języka filmu i teatru w kontekście zestawienia dwóch dzieł - filmowej "Rzezi" R. Polańskiego i teatralnego "Boga mordu" Yasminy Rezy w reż. Dominika Nowaka i innych reżyserów

Wszystkie te działania spaja silnie wspólny mianownik, jakim jest komunikacja. Poniżej przedstawiamy je wyszczególnione:

***

Wydarzenia okołopremierowe

Warsztaty/wykłady

Czy można się uczciwie pokłócić?

Wykład dla młodzieży ponadgimnazjalnej i osób dorosłych.

Czas: 2 godziny.

Tematyka: konflikt, mechanizmy nasilające niezgodę, konstruktywne radzenie sobie z

konfliktami, zasady uczciwej kłótni małżeńskiej.

Data: 22. 06. 2016 godz: 17.30

Miejsce: Mała Scena, Nowy Teatr im. Witkacego

--

Bariery komunikacyjne i sposoby ich przezwyciężania.

Zajęcia warsztatowe dla młodzieży ponadgimnazjalnej.

Liczba uczestników: 8-16.

Czas: 3 godziny.

Tematyka: bariery komunikacyjne - ich funkcja i następstwa w procesie komunikacji;

zasady uważnego słuchania; przezwyciężanie barier komunikacyjnych.

Data: 22. 06. 2016, godz: 15.00

Miejsce: Mała Scena, Nowy Teatr im. Witkacego

--

Prowadzi dr Anna Koprowicz (Akademia Pomorska w Słupsku)

Prelekcja

Spotkanie popremierowe z pracownikami Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku

Data: 24.06.2016, godz: 20.40

Miejsce: Mała Scena, Nowy Teatr im. Witkacego

To paradoksalne, że w dobie nowych mediów, ożywiających na różne sposoby międzyludzką komunikację, ona sama staje się najbardziej problematyczna - o czym świadczy najlepiej (najgorzej!) stan bieżącej debaty politycznej i społecznego nieporozumienia w Polsce. Z jednej strony, spory toczą się o wielkie idee i konkretne sprawy - z drugiej, spoza fasad politycznej poprawności ujawnia się moc nieufności, pogardy, potężne emocje, które wyrażane coraz bardziej brutalnie niszczą właściwie język. Oglądane na ekranach telewizji lub śledzone na forach internetowych, kłótnie stają się dla wielu pożądaną rozrywką, choć w każdym indywidualnym wymiarze działają destrukcyjnie i prowadzą do wielu osobistych nieszczęść. Tekst Yasminy Rezy stanowi doskonały punkt wyjścia do namysłu nad tym niebezpiecznym zjawiskiem - jeszcze lepszym są teatralne inscenizacje dramatu oraz jego filmowa adaptacja, zrealizowana przez Romana Polańskiego (Rzeź, 2012). Czy dzieła artystyczne mogą doprowadzić do oczyszczenia z tej przedziwnej choroby naszych czasów jaką są komunikacyjne wojny i mowa nienawiści? Czy język filmowy potrafi przyjść z pomocą w trudzie nawiązywania dialogu - odsłonić istotę problemu?

Język(i) filmu dr Janusz Bohdziewicz, Instytut Polonistyki AP

Rzeź (2012) filmowa adaptacja dramatu Yasminy Rezy w reż. Romana Polańskiego

Język(i) teatru dr hab. prof. nadzw. Anna Sobiecka, Instytut Polonistyki AP

Teatralna moda na Boga mordu

Ekspozytory reklamowe w postaci budek telefonicznych

Budki telefoniczne zostaną wykorzystane jako element animacyjny, ale będą także miejscem kolportażu materiałów promocyjnych w postaci pocztówek. Dwie budki telefoniczne na Pl. Zwycięstwa otrzymają nowe funkcje. Ich pierwotne zadanie - połączenie telefoniczne zostanie zdominowane przez inne działania - będą jednocześnie ekspozytorami/stojakami na materiały reklamowe teatru, ale będą także pretekstem do aktywizacji mieszkańców Słupska, aby fotografowali się przy nich i zamieszczali swoje otagowane zdjęcia w social mediach.

Miejsce: Pl. Zwycięstwa (po prawej stronie Ratusza)

--

Konkurs #teatrłączy

W tym miejscu uruchomimy przestrzeń komunikacji w ramach social mediów

Zapraszamy przechodniów do robienia sobie zdjęć przy naszych budkach i tagowania ich hasłem #teatrłączy oraz udostępniania w serwisie facebook.

Zasady konkursu:

1) zrób sobie zdjęcie przy budkach telefonicznych stojących w parku przy Placu Zwycięstwa tuż obok Ratusza

2) otaguj je hasłem

3) zamieść w serwisie facebook do 30 czerwca

Komisja konkursowa wyłoni najciekawsze i uhonoruje biletami na spektakl "Bóg mordu" 2. 07. 2016

Data: 30. 06. 2016

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji