Artykuły

Gdańsk. Paweł Skałuba 20 lat na gdańskiej scenie operowej

Paweł Skałuba, jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia obchodzi 20. lecie pracy na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Z okazji jubileuszu Paweł Skałuba został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

W piątek, 10 czerwca, podczas jednego z ostatnich przedstawień "Strasznego dworu" w reż. Marka Weissa w Operze Bałtyckiej w tym sezonie, nagroda zostanie mu uroczyście wręczona po zakończeniu spektaklu.

Po ukończeniu w 1996 roku z wyróżnieniem studiów w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Piotra Kusiewicza, rozpoczął karierę wokalną współpracując z teatrami operowymi i filharmoniami w całym kraju, biorąc udział w krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych oraz w festiwalach muzycznych w Polsce, Europie i Kanadzie.

W 1993 został najmłodszym finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. Z okazji 1000-lecia Gdańska wystąpił w Watykanie podczas koncertu w Bazylice Św. Piotra, którego wysłuchał Jan Paweł II.

Paweł Skałuba związany jest ze sceną gdańskiej opery od debiutu w 1996 roku. Była to partia Ernesta w "Don Pasquale" Donizettiego.

Od tej pory zmierzył się z sukcesem m.in. z takimi dziełami jak "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta (partia Tamina), "Traviata", "Nabucco" i "Rigoletto" - G. Verdiego (partie Alfreda, Ismaela i Księcia), "Madame Butterfly" i "Cyganeria" - G. Pucciniego (partie Pinertona i Rudolfa). Publiczność zapamięta go z pewnością z ról Leńskiego w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego, Stefana w "Strasznym dworze" S. Moniuszki czy Franka we Flisie Moniuszki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji