Artykuły

Zielona Góra. II Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi-Dymny-Himilsbach"

II Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi-Dymny-Himilsbach", to druga odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia realizowanego w Zielonej Górze przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych "Debiut".

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest FilmFestival w Cottbus (Niemcy). W tym roku do organizatorów dołączył Żarski Dom Kultury i Pałac Wiechlice.

Korzenie Festiwalu sięgają do 2012 roku, do małego miasta Kargowa w powiecie zielonogórskim, gdzie urodził się późniejszy aktor Maciej Kozłowski. To od Jego przydomka pochodzi nazwa Kozzi Gangsta Festival. Zamysł Festiwalu oparty jest na refleksji o Macieju Kozłowskim i gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Wyznacznikiem Festiwalu jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Stąd koncepcja programowa tegorocznego wydarzenia oparta została na trzech wielkich postaciach polskiego filmu i teatru: Macieju Kozłowskim Kozzi, Wiesławie Dymnym i Janie Himilsbachu. O ile postać Macieja Kozłowskiego ściśle powiązana jest z genezą Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru, o tyle drugi człon będzie pokazywał dwie ważne postaci kultowych artystów drugoplanowych. Festiwal będzie znakomitą okazją do ich przypomnienia poprzez retrospektywne pokazy filmów.

Podczas festiwalowych dni 6-10 lipca 2016 publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach i Pałacu w Wiechlicach. Festiwalowe prezentacje i spotkania z wybitnymi twórcami polskiego kina i teatru, m.in. z Kingą Dębską, Markiem Koterskim, Marzeną Trybałą, Joanną Szczepkowską, Małgorzatą Zajączkowską, Arturem Barcisiem, Marianem Dziędzielem, Sławomirem Hollandem odbędą się w plenerze, w przestrzeni miejskiej, w salach kinowych, teatralnych, kawiarnianych i w wielu innych.

Współpracując z Cottbus Film Festival wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego. Elementy kina europejskiego są obecne poprzez cykl Rekolekcje filmowe, które przygotował ks. prof. Andrzej Draguła.

Festiwal to Konkurs obejmujący wybrane polskie filmy wyprodukowane w latach 2015-2016. Jury, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, przyzna nagrody i statuetki Klaps 2016 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2016 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2016 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2016 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 11 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Połączymy ze sobą świat filmu, teatru oraz książki przedstawiającej wybitnych aktorów, twórców, reżyserów, w postaci tradycyjnej oraz jako książka mówiona. Dlatego oprócz gwiazd dużego i małego ekranu oraz polskiej sceny uczestnicy będą mogli spotkać się, m.in. z Łukaszem Maciejewskim, autorem interesujących wywiadów "Aktorki. Portrety", czy z Moniką Wąs, autorką książki "Dymny. Życie z diabłami i aniołami". Spotkania z pisarzami będą też skierowane do najmłodszego czytelnika.

W 2016 roku gościem specjalnym naszej imprezy jest Krakowski Salon Poezji i jego gospodarze Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. Będą także przyjaciele, którzy są z nami od pierwszej edycji: Łukasz Maciejewski: krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, przedstawiciele Cottbus FilmFestival - od kilku lat to Bernd Buder, dyrektor programowy CFF oraz Lech Dyblik - aktor.

Dyrektor artystyczny Andrzej Buck

www.festiwal.zgora.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji