Artykuły

Tannhäuser

W Operze Krakowskiej odbędzie się dziś długo wyczekiwana premiera Tannhäusera Richarda Wagnera w reżyserii Laco Adamika. To pierwsza w powojennej historii Krakowa inscenizacja opery Wagnera.

9 czerwca, godz. 18.30, Opera Krakowska

Tannhäuser i turniej śpiewaczy na Wartburgu, bo tak brzmi pełny tytuł dzieła twórcy z Bayreuth, został wystawiony po raz pierwszy w Dreźnie w 1845 roku. Autorem libretta jest sam Wagner. Jeśli wierzyć kompozytorowi, temat na swoją operę znalazł w „popularnej książeczce o grocie Wenus”. Tą książką był najprawdopodobniej zbiór legend z Turyngii wydany przez Ludwiga Bechsteina w 1835 roku. Bohaterem opery jest tytułowy rycerz, śpiewak i poeta Tannhäuser, który we wnętrzu góry, spędził czas na miłosnych uciechach u bogini Wenus. Niezadowolony ze swego losu opuścił ją, by powrócić do ludzi. Szukając przebaczenia za swoje grzeszne życie udaje się do samego papieża...

Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotowała Barbara Kędzierska. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, a chór przygotował Zygmunt Magiera. Za ruch sceniczny odpowiada Katarzyna Aleksander-Kmieć. W rolach głównych zobaczymy min. Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka (Tannhäuser), Magdalenę Barylak, Wiolettę Chodowicz i Agnieszkę Kuk (Elżbieta), Monikę Ledzion-Porczyńską, Ewę Vesin (Wenus), Mariusza Godlewskiego, Adama Szerszenia (Wolfram) oraz Wołodymyra Pankiva i Aleksandra Teligę (Landgraf).

Premierowa inscenizacja opery R. Wagnera inauguruje jednocześnie XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej, który potrwa do 1 lipca. Kolejne spektakle Tannhäusera zostaną pokazane 10 i 12 czerwca (godz. 18.30).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji